Maria is saving money to buy a new bike. She saves $10 each week. Write a linear equation to represent her total savings (S) after w weeks. Graph the equation and determine how many weeks it will take her to save $150.
Graphing and Solving Real-Life Linear Equations

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
15 weeks
25 weeks
20 weeks
10 weeks
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bakery sells cupcakes for $2 each and cookies for $1 each. If the total sales (T) from cupcakes and cookies can be represented by the equation T = 2c + 1k, where c is the number of cupcakes and k is the number of cookies, graph the equation for 10 cupcakes. What is the total sales if she sells 5 cookies?
20
25
30
15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener is planting flowers in rows. Each row can hold 5 flowers. Write a linear equation to represent the total number of flowers (F) in terms of the number of rows (r). Graph the equation and find out how many flowers are needed for 8 rows.
40
50
25
30
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is organizing a field trip. The cost per student is $15, and there is a fixed cost of $200 for the bus. Write a linear equation for the total cost (C) based on the number of students (s). Graph the equation and check the total cost for 30 students.
$400
$650
$500
$750
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bookstore sells novels for $12 each and magazines for $5 each. Write a linear equation to represent the total sales (S) based on the number of novels (n) and magazines (m). Graph the equation for 3 novels and find the total sales if 4 magazines are sold.
40
56
50
70
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A fitness center charges a monthly fee of $25 plus $5 for each class attended. Write a linear equation for the total cost (C) based on the number of classes (c) attended. Graph the equation and determine the cost if 6 classes are attended.
$45
$70
$30
$55
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert venue has a seating capacity of 500. If tickets are sold for $20 each, write a linear equation to represent the total revenue (R) based on the number of tickets sold (t). Graph the equation and find the revenue if 300 tickets are sold.
5000
7000
4000
6000
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A local farmer sells apples for $3 per pound and oranges for $2 per pound. Write a linear equation to represent the total sales (S) based on the pounds of apples (a) and oranges (o) sold. Graph the equation for 4 pounds of apples and check the total sales if 5 pounds of oranges are sold.
$18
$25
$22
$15
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Scatter Plots/Best Fit Lines

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Linear Graphs: Interpret & Solve Real-World Problems

Quiz
•
8th Grade - University
12 questions
2021 Fall Semester Exam Review #3

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Interim 3: PART 2 practice test

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Linear Non Linear

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Scatter Plot

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Linear Functions Review

Quiz
•
11th Grade
9 questions
CFA 7&8 Review

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade