Rate and Unit Rate Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 6+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the car's speed in miles per hour?
50 miles per hour
70 miles per hour
60 miles per hour
80 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 3 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed for 36 cookies?
12 cups
15 cups
9 cups
6 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cyclist rides 15 miles in 1.5 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
5 miles per hour
10 miles per hour
15 miles per hour
12 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the cost per pound of apples?
$2 per pound
$1 per pound
$5 per pound
$3 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a runner completes a 10-kilometer race in 50 minutes, what is the runner's pace in minutes per kilometer?
5 minutes per kilometer
6 minutes per kilometer
7 minutes per kilometer
4 minutes per kilometer
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 300 toys in 5 hours. How many toys does it produce per hour?
50
75
100
60
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
30 miles per gallon
20 miles per gallon
15 miles per gallon
25 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Standard & Metric Conversions

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Unit Rate and Real-World Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rate Word Problems with Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade