A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Mastering Unit Rates: Fun Challenges for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
60 miles per hour
50 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 3 cups of flour to make 12 cookies, what is the unit rate of cups of flour per cookie?
1 cup of flour per cookie
0.25 cups of flour per cookie
0.5 cups of flour per cookie
2 cups of flour per cookie
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the unit rate in dollars per pound?
3
1
2
5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 3 hours, how many miles does the cyclist ride per hour?
25 miles per hour
30 miles per hour
20 miles per hour
15 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A printer can print 150 pages in 5 minutes. What is the unit rate in pages per minute?
30 pages per minute
50 pages per minute
15 pages per minute
25 pages per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
25 miles per gallon
30 miles per gallon
20 miles per gallon
15 miles per gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 200 toys in 4 hours. What is the unit rate of toys produced per hour?
75 toys per hour
100 toys per hour
50 toys per hour
25 toys per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
6th Grade Rates & Percentages

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Solve Unit Rate Word Problem

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade