Mastering Unit Rates: Fun Challenges for Grade 6

Mastering Unit Rates: Fun Challenges for Grade 6

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Fractions

Dividing Fractions

5th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit 3- Test Review (End of Unit)

Unit 3- Test Review (End of Unit)

6th Grade

14 Qs

Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

6th Grade

15 Qs

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8th Grade

14 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Mastering Unit Rates: Fun Challenges for Grade 6

Mastering Unit Rates: Fun Challenges for Grade 6

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

60 miles per hour

50 miles per hour

70 miles per hour

80 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe requires 3 cups of flour to make 12 cookies, what is the unit rate of cups of flour per cookie?

1 cup of flour per cookie

0.25 cups of flour per cookie

0.5 cups of flour per cookie

2 cups of flour per cookie

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the unit rate in dollars per pound?

3

1

2

5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist rides 60 miles in 3 hours, how many miles does the cyclist ride per hour?

25 miles per hour

30 miles per hour

20 miles per hour

15 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A printer can print 150 pages in 5 minutes. What is the unit rate in pages per minute?

30 pages per minute

50 pages per minute

15 pages per minute

25 pages per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?

25 miles per gallon

30 miles per gallon

20 miles per gallon

15 miles per gallon

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A factory produces 200 toys in 4 hours. What is the unit rate of toys produced per hour?

75 toys per hour

100 toys per hour

50 toys per hour

25 toys per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?