Mastering Unit Rates: Fun Challenges for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
50 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 3 cups of flour to make 12 cookies, what is the unit rate of cups of flour per cookie?
1 cup of flour per cookie
0.25 cups of flour per cookie
0.5 cups of flour per cookie
2 cups of flour per cookie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the unit rate in dollars per pound?
3
1
2
5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 3 hours, how many miles does the cyclist ride per hour?
25 miles per hour
30 miles per hour
20 miles per hour
15 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A printer can print 150 pages in 5 minutes. What is the unit rate in pages per minute?
30 pages per minute
50 pages per minute
15 pages per minute
25 pages per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
25 miles per gallon
30 miles per gallon
20 miles per gallon
15 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 200 toys in 4 hours. What is the unit rate of toys produced per hour?
75 toys per hour
100 toys per hour
50 toys per hour
25 toys per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
9 questions
Open Up Resources - End of Unit 3 Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
6th Grade Rates & Percentages

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Solve Unit Rate Word Problem

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade