A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Real-World Unit Rate Problems for 5th Graders

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
50 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
75 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed for 1 cookie?
1/3 cup
2/3 cup
1/2 cup
1 cup
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the cost per pound of apples?
$5 per pound
$2 per pound
$1 per pound
$3 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 laps in 20 minutes. What is the unit rate in laps per minute?
0.25 laps per minute
2 laps per minute
0.5 laps per minute
1 lap per minute
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike rental shop charges $15 for 3 hours. What is the cost per hour?
$10 per hour
$5 per hour
$7 per hour
$3 per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
20 miles per gallon
15 miles per gallon
30 miles per gallon
25 miles per gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 240 toys in 8 hours. How many toys are produced per hour?
20 toys per hour
40 toys per hour
30 toys per hour
60 toys per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
SOL Review 6.12: Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Prep

Quiz
•
6th Grade
10 questions
6th Grade Rates & Percentages

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Proportional Relationships and Rates in Real-World Scenarios

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Rates and Ratios: Real-World Math Challenges for 7th Grade

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Equations and Inequalities

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade