Real-World Unit Rate Problems for 5th Graders

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
50 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
75 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed for 1 cookie?
1/3 cup
2/3 cup
1/2 cup
1 cup
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the cost per pound of apples?
$5 per pound
$2 per pound
$1 per pound
$3 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 laps in 20 minutes. What is the unit rate in laps per minute?
0.25 laps per minute
2 laps per minute
0.5 laps per minute
1 lap per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike rental shop charges $15 for 3 hours. What is the cost per hour?
$10 per hour
$5 per hour
$7 per hour
$3 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
20 miles per gallon
15 miles per gallon
30 miles per gallon
25 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 240 toys in 8 hours. How many toys are produced per hour?
20 toys per hour
40 toys per hour
30 toys per hour
60 toys per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates, ratios, conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
6th Grade
12 questions
IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mastering Unit Rates: Fun Challenges for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Calculate and Identify Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios, Rates and Proportions Review

Quiz
•
10th Grade
9 questions
Open Up Resources - End of Unit 3 Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade