Mastering Ratios: Proportional Word Problems for 6th Grade

Mastering Ratios: Proportional Word Problems for 6th Grade

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mastering Proportions: Real-Life Applications for 7th Graders

Mastering Proportions: Real-Life Applications for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Proportions: Word Problems for Grade 7

Real-Life Proportions: Word Problems for Grade 7

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Ratios: Solving Proportions and Recipes

Real-Life Ratios: Solving Proportions and Recipes

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

6th Grade - University

10 Qs

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

6th Grade - University

15 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Mastering Measurement Conversions

Mastering Measurement Conversions

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Ratio Conversions: Master Quantities in 5th Grade

Real-Life Ratio Conversions: Master Quantities in 5th Grade

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Ratios: Proportional Word Problems for 6th Grade

Mastering Ratios: Proportional Word Problems for 6th Grade

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you want to use 6 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

5 cups of flour

4 cups of flour

3 cups of flour

2 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How many miles can it travel on 8 gallons of gas?

240 miles

300 miles

200 miles

180 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 apples cost $2, how much would 10 apples cost?

$4.00

$3.00

$5.00

$6.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 1 inch represents 20 miles. How many miles are represented by 3 inches on the map?

60 miles

100 miles

40 miles

80 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school is planning a field trip and needs to rent buses. If 5 buses can carry 200 students, how many students can 8 buses carry?

180 students

400 students

250 students

320 students

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener plants 3 rows of flowers with 12 flowers in each row. If he wants to plant 5 rows, how many flowers will he need?

45

72

60

36

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe requires 4 tablespoons of oil for every 2 cups of rice, how many tablespoons of oil are needed for 5 cups of rice?

12 tablespoons

6 tablespoons

10 tablespoons

8 tablespoons

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?