Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3- Test Review (End of Unit)

Unit 3- Test Review (End of Unit)

6th Grade

14 Qs

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

7th Grade

12 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates With Complex Fractions

Unit Rates With Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

6th Grade Rates & Percentages

6th Grade Rates & Percentages

6th Grade

10 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of miles per hour?

75 miles per hour

50 miles per hour

80 miles per hour

60 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 pounds of apples cost $6, how much would 5 pounds cost?

$10

$15

$12

$8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. How much flour is needed for 9 cups of sugar?

4 cups of flour

6 cups of flour

10 cups of flour

8 cups of flour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bike rental shop charges $15 for 3 hours. What is the cost per hour?

$10 per hour

$7 per hour

$5 per hour

$3 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a factory produces 500 toys in 5 hours, how many toys does it produce in 1 hour?

50 toys

75 toys

200 toys

100 toys

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner completes 10 laps in 20 minutes. What is the unit rate of laps per minute?

2 laps per minute

1 lap per minute

0.5 laps per minute

0.25 laps per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, how many miles can it travel on 1 gallon?

25 miles per gallon

30 miles per gallon

20 miles per gallon

15 miles per gallon

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?