Exploring Rational Numbers: Fractions, Decimals & Problems

Exploring Rational Numbers: Fractions, Decimals & Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 6 Final Exam Preparation - Part 1

Math 6 Final Exam Preparation - Part 1

6th Grade

10 Qs

Dividing with Decimals

Dividing with Decimals

6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th Grade

9 Qs

Solve Log and Exponential Equations Mastery Check

Solve Log and Exponential Equations Mastery Check

9th - 12th Grade

10 Qs

Solving Quadratic Equations - Using the Formula

Solving Quadratic Equations - Using the Formula

7th - 12th Grade

10 Qs

Rational Number Operations

Rational Number Operations

6th Grade

10 Qs

Stingray Test #1 Review

Stingray Test #1 Review

6th Grade

11 Qs

Convert Fractions to Decimals

Convert Fractions to Decimals

7th Grade

10 Qs

Exploring Rational Numbers: Fractions, Decimals & Problems

Exploring Rational Numbers: Fractions, Decimals & Problems

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2/3 cup of sugar. If you want to make 1.5 times the recipe, how much sugar do you need in cups? Convert your answer to a decimal.

1.5

1.0

0.5

2.0

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store is having a sale where you can buy 3 shirts for $45. If you want to buy 5 shirts, how much will you spend? Express your answer as a decimal.

90.0

100.0

75.0

60.0

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma has 3/4 of a yard of fabric. She uses 1/2 of it to make a pillow. How much fabric does she have left in yards? Convert your answer to a decimal.

0.25

0.5

0.6

0.375

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 120.5 miles on 4.5 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon? Round your answer to the nearest hundredth.

25.50

28.10

26.78

30.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Liam bought 2.5 pounds of apples for $3.75. How much does he pay per pound? Convert your answer to a fraction and a decimal.

$4.00 per pound

$2.00 per pound

$1.25 per pound

1.5 (or 3/2)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker made 2.5 dozen cookies. If he sells 1/5 of them, how many cookies does he have left? Express your answer as a decimal.

22.5

20.0

30.0

24.0

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A tank can hold 15.5 gallons of water. If it is currently filled to 2/3 of its capacity, how many gallons of water are in the tank? Convert your answer to a decimal.

10.3333

14.0

12.75

8.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?