Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Subject Pronoun V.S. Object Pronoun

Subject Pronoun V.S. Object Pronoun

7th - 9th Grade

13 Qs

SKB3 Final Review

SKB3 Final Review

3rd - 5th Grade

10 Qs

Week #10

Week #10

University

10 Qs

Form 2 Maths Kekal-circles

Form 2 Maths Kekal-circles

8th Grade

15 Qs

tổ 3

tổ 3

8th Grade

10 Qs

darab wang tahun 3

darab wang tahun 3

1st - 12th Grade

10 Qs

Commonly Confused Words

Commonly Confused Words

6th - 8th Grade

14 Qs

10.2 Ambition

10.2 Ambition

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
4.NF.B.4B, 7.RP.A.1, 4.NF.B.4C

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah bought 3/4 of a pizza for $12. How much did she pay for each quarter of the pizza?

5

4

3

6

Tags

CCSS.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A toy costs $15. If you buy 2/3 of the toy, how much will you spend?

$10

$5

$20

$12

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A book costs $20. If you buy 1/2 of the book's price, how much do you pay?

$10

$5

$15

$25

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. Tom has $30 and spends 3/5 of it on a video game. How much money does he spend?

12

15

18

24

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A pack of gum costs $2. If you buy 1/4 of a pack, how much do you pay?

$0.50

$2.00

$0.25

$1.00

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Lisa bought 5/6 of a cake for $18. How much did she pay for each slice if the cake is cut into 6 equal slices?

$3.50

$2.00

$5.00

$4.00

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A shirt costs $24. If you buy 1/3 of the shirt's price, how much do you pay?

$12

$20

$16

$8

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?