Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Discount and Sales Tax

Discount and Sales Tax

7th - 8th Grade

10 Qs

Write, Model, Solve Equations with variables on both sides

Write, Model, Solve Equations with variables on both sides

8th - 9th Grade

14 Qs

Tax, Commissions, Fees

Tax, Commissions, Fees

7th Grade

15 Qs

RP.A.3 Task

RP.A.3 Task

7th - 8th Grade

10 Qs

Percent Applications

Percent Applications

7th Grade

12 Qs

Sales Tax/Discount

Sales Tax/Discount

9th Grade

10 Qs

Tax, Tip, Markup, Commission Practice

Tax, Tip, Markup, Commission Practice

7th Grade

15 Qs

Mark-ups, Discounts, & Tax

Mark-ups, Discounts, & Tax

7th Grade

10 Qs

Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

Grade 5 Fraction Word Problems: Estimating Costs

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah bought 3/4 of a pizza for $12. How much did she pay for each quarter of the pizza?

5

4

3

6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A toy costs $15. If you buy 2/3 of the toy, how much will you spend?

$10

$5

$20

$12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A book costs $20. If you buy 1/2 of the book's price, how much do you pay?

$10

$5

$15

$25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. Tom has $30 and spends 3/5 of it on a video game. How much money does he spend?

12

15

18

24

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A pack of gum costs $2. If you buy 1/4 of a pack, how much do you pay?

$0.50

$2.00

$0.25

$1.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Lisa bought 5/6 of a cake for $18. How much did she pay for each slice if the cake is cut into 6 equal slices?

$3.50

$2.00

$5.00

$4.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A shirt costs $24. If you buy 1/3 of the shirt's price, how much do you pay?

$12

$20

$16

$8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?