Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1. Sarah bought 3/4 of a pound of strawberries for $2.50 per pound. How much did she spend on strawberries?
$1.50
$3.00
$2.25
1.875
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2. A toy costs $15. If a store has a sale of 1/3 off the price, how much will the toy cost after the discount?
$5
$10
$12
$8
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3. A recipe calls for 2/5 of a cup of sugar. If sugar costs $4 per cup, how much will the sugar cost for the recipe?
$0.80
$2.00
$3.20
$1.60
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4. John bought 2/3 of a pizza for $12. How much did he pay per slice if the pizza has 8 slices?
$1.50
$3.00
$2.00
$2.25
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5. A pack of markers costs $6. If you buy 1/2 of a pack, how much do you pay?
$3
$5
$4
$2
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6. Emily spent $18 on 3/4 of a gallon of paint. What is the price per gallon of paint?
$20
$24
$30
$15
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7. A book costs $20. If you buy 1/4 of the book, how much do you pay?
$10
$15
$5
$2
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Word Problems - Multiply Decimals

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Percentage of amounts

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Sales Tax, Tips, and Markup

Quiz
•
7th Grade
12 questions
5.3G

Quiz
•
5th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Systems of Equations: Mixed Review

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Decimal Problem-Solving: Fun with Sums and Differences

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade