1. Sarah bought 3/4 of a pound of strawberries for $2.50 per pound. How much did she spend on strawberries?
Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1.50
$3.00
$2.25
1.875
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2. A toy costs $15. If a store has a sale of 1/3 off the price, how much will the toy cost after the discount?
$5
$10
$12
$8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3. A recipe calls for 2/5 of a cup of sugar. If sugar costs $4 per cup, how much will the sugar cost for the recipe?
$0.80
$2.00
$3.20
$1.60
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4. John bought 2/3 of a pizza for $12. How much did he pay per slice if the pizza has 8 slices?
$1.50
$3.00
$2.00
$2.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5. A pack of markers costs $6. If you buy 1/2 of a pack, how much do you pay?
$3
$5
$4
$2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6. Emily spent $18 on 3/4 of a gallon of paint. What is the price per gallon of paint?
$20
$24
$30
$15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7. A book costs $20. If you buy 1/4 of the book, how much do you pay?
$10
$15
$5
$2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Systems of Equations: Mixed Review

Quiz
•
9th - 10th Grade
15 questions
U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Percentage of amounts

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Equation Word Problems

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
One Step Equations - Word Problems

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Fraction & Decimal Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade