Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Counting Back Change

Counting Back Change

4th - 8th Grade

15 Qs

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

7th Grade

15 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

Dividing Decimals by Single Digit Whole Number

Dividing Decimals by Single Digit Whole Number

5th Grade

10 Qs

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

calculating tax

calculating tax

7th Grade

15 Qs

Making  and adding money

Making and adding money

3rd - 8th Grade

10 Qs

Percent Applications

Percent Applications

7th Grade

15 Qs

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Calculating Costs: Fraction Multiplication in Money Matters

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
4.NF.B.4B, 7.RP.A.1, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah bought 3/4 of a pound of strawberries for $2.50 per pound. How much did she spend on strawberries?

$1.50

$3.00

$2.25

1.875

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A toy costs $15. If a store has a sale of 1/3 off the price, how much will the toy cost after the discount?

$5

$10

$12

$8

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A recipe calls for 2/5 of a cup of sugar. If sugar costs $4 per cup, how much will the sugar cost for the recipe?

$0.80

$2.00

$3.20

$1.60

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. John bought 2/3 of a pizza for $12. How much did he pay per slice if the pizza has 8 slices?

$1.50

$3.00

$2.00

$2.25

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A pack of markers costs $6. If you buy 1/2 of a pack, how much do you pay?

$3

$5

$4

$2

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Emily spent $18 on 3/4 of a gallon of paint. What is the price per gallon of paint?

$20

$24

$30

$15

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A book costs $20. If you buy 1/4 of the book, how much do you pay?

$10

$15

$5

$2

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for English