Fun Money Math: Total Costs & Change Challenges

Fun Money Math: Total Costs & Change Challenges

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Review - 7th Grade

Math Review - 7th Grade

7th Grade

12 Qs

Math 7 EOG Milestones Review Tiger Time C

Math 7 EOG Milestones Review Tiger Time C

7th Grade

10 Qs

Addition

Addition

6th - 8th Grade

10 Qs

Money Math: Multiplying Prices & Saving for Fun!

Money Math: Multiplying Prices & Saving for Fun!

4th Grade - University

10 Qs

Money Math: Solve Prices & Estimate Expenses

Money Math: Solve Prices & Estimate Expenses

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Decimal Sums in Everyday Shopping Scenarios

Mastering Decimal Sums in Everyday Shopping Scenarios

5th Grade - University

10 Qs

Money Math: Compare Prices and Solve for Costs

Money Math: Compare Prices and Solve for Costs

5th Grade - University

10 Qs

7th Grade Math Honors Thanksgiving Break Quizizz Foggie

7th Grade Math Honors Thanksgiving Break Quizizz Foggie

7th Grade

12 Qs

Fun Money Math: Total Costs & Change Challenges

Fun Money Math: Total Costs & Change Challenges

Assessment

Quiz

English, Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a toy costs $15 and you buy 3 toys, how much do you spend in total?

$15

$60

$45

$30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $8. If you buy 5 books, what is the total cost?

$40

$50

$20

$30

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $50 and you want to buy 4 packs of stickers that cost $9 each. How much will you spend and how much change will you have left?

You will spend $30 and have $20 left.

You will spend $36 and have $14 left.

You will spend $40 and have $10 left.

You will spend $45 and have $5 left.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A video game costs $25. If you buy 2 video games, what is the total amount you will pay?

$30

$40

$60

$50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a sandwich costs $6 and you buy 4 sandwiches for a picnic, how much do you pay in total?

$24

$30

$18

$12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy 3 notebooks for $4 each. How much do you spend altogether?

$15

$10

$8

$12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie ticket costs $12. If you buy tickets for 3 friends, what is the total cost?

$36

$30

$48

$24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?