Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

2nd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

mid limit trigono

mid limit trigono

12th Grade

13 Qs

REVISION

REVISION

3rd Grade

10 Qs

Komposisi Fungsi

Komposisi Fungsi

11th Grade

10 Qs

FUNÇÃO DO 1º E 2º GRAU

FUNÇÃO DO 1º E 2º GRAU

10th - 11th Grade

13 Qs

ધોરણ.5 ગણિત ગુણાકાર - ભાગાકાર ની રીતો

ધોરણ.5 ગણિત ગુણાકાર - ભાગાકાર ની રીતો

5th Grade

10 Qs

Subject Pronoun V.S. Object Pronoun

Subject Pronoun V.S. Object Pronoun

7th - 9th Grade

13 Qs

HOÁN VỊ-CHỈNH HỢP

HOÁN VỊ-CHỈNH HỢP

10th Grade

10 Qs

四年级:钱币

四年级:钱币

4th Grade

12 Qs

Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

Money Matters: Comparing Prices and Solving Equations

Assessment

Quiz

English, Mathematics

2nd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
4.MD.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has $0.75. She wants to buy a toy that costs $1.00. How much more money does she need?

$1.00

$0.25

$0.50

$0.10

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has $0.50 and wants to buy a candy bar for $0.65. How much more money does he need?

$0.25

$0.15

$0.20

$0.10

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A notebook costs $0.90 and a pencil costs $0.30. How much do they cost together?

$1.00

$1.20

$0.60

$1.50

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has $1.00. She buys a sticker for $0.40. How much money does she have left?

$0.40

$1.00

$0.80

$0.60

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy car costs $0.80 and a toy truck costs $0.70. Which one is cheaper and by how much?

The toy truck is cheaper by $0.20.

The toy car is cheaper by $0.10.

The toy truck is cheaper by $0.10.

Both toys cost the same.

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ben has $0.60. He wants to buy a book for $0.50. How much money will he have left after buying the book?

$0.30

$0.50

$0.20

$0.10

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of gum costs $0.45. If you buy 2 packs, how much will it cost in total?

$0.90

$0.75

$1.00

$1.50

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?