Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MarkUp Mark Down

MarkUp Mark Down

7th Grade

10 Qs

Percents: tax, tips and discounts

Percents: tax, tips and discounts

6th - 7th Grade

14 Qs

Tax, Tips, Discounts, & Mark-ups

Tax, Tips, Discounts, & Mark-ups

7th Grade

13 Qs

Income Tax

Income Tax

7th Grade

15 Qs

Percent Word Problems: Tax, Tip, Discount

Percent Word Problems: Tax, Tip, Discount

6th - 8th Grade

12 Qs

Tax, Tips, and Discounts

Tax, Tips, and Discounts

6th - 7th Grade

10 Qs

calculating tax

calculating tax

7th Grade

15 Qs

Tax, Tip, Discount

Tax, Tip, Discount

7th Grade

15 Qs

Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

Decimal Money Challenges: Fractions to Decimals & Division

Assessment

Quiz

Created by

Anthony Clark

English, Mathematics

4th Grade

Hard

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you buy a toy for $12.50 and you pay with a $20 bill, how much change will you receive?

$7.50

$5.00

$8.50

$10.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza costs $8.75. If you want to buy 3 pizzas, how much will it cost in total?

$15.75

$30.50

$26.25

$20.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $15.00. If you divide this amount equally among 5 friends, how much money will each friend get?

$3.00

$5.00

$4.00

$2.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $9.99. If you have a coupon that gives you 25% off, how much will you pay for the book?

$6.99

$8.49

$9.00

$7.49

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have a jar with 3/4 of a dollar in coins. Convert this fraction to a decimal. How much money do you have?

1.00

0.75

0.50

0.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a candy bar costs $1.25 and you buy 4 candy bars, how much do you spend in total?

$5.00

$3.75

$4.50

$6.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You earned $45.00 for mowing lawns. If you want to save this money equally over 9 weeks, how much will you save each week?

$10.00

$5.00

$4.00

$6.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?