Workkeys Applied Math Level 5-6 Practice Test

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Medium
+12
Standards-aligned
Stephanie Turner
Used 5+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lawrence wants to build a rectangular pen for his ostriches. The pen will be 22 yards long and 18 yards wide. How many feet of fencing will he need to build the perimeter of the pen?
80 feet
120 feeet
240 feet
396 feet
792 feet
Tags
CCSS.2.MD.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Joel loves karting. The local karting track offers two membership plans. The “Premium Plan” costs $995 per year plus $0.25 per lap. The “Standard Plan” costs $495 per year plus $0.45 per lap. Joel plans to drive 3,900 laps in the next year. How much money will he save by selecting the “Premium Plan” instead of the “Standard Plan”?
$780
$500
$280
$1,280
$975
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Joe is considering two membership plans at his local karting track. The “Gold Plan” costs $1,200 per year plus $0.20 per lap. The “Silver Plan” costs $600 per year plus $0.50 per lap. Joel plans to drive 4,000 laps in the next year. How much money will he save by selecting the “Gold Plan” instead of the “Silver Plan”?
$800
$1,000
$600
$1,200
$900
Tags
CCSS.8.F.A.2
CCSS.HSF.IF.C.9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Pamela is building a deck. She has a piece of lumber that is 8 feet and 4 inches long. From this piece she cuts two short supports that are each 2 feet and 9 inches long. How much of the original piece of lumber will be left, in inches, after the two supports are made (assuming that no wood length is lost due to the width of the cutting blade)?
66 inches
68 inches
40 inches
34 inches
30 inches
Tags
CCSS.4.MD.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At Merrifield Manufacturing Corporation (MMC) the total product cost is calculated by adding together the costs of material, labor, and overhead. For MMC’s most popular product, the Entabulator, the material cost is $1,473, the labor cost is $635, and the overhead cost is $1,207. If the Entabulator’s selling price is 35% more than its total cost, what is the selling price?
$4,475.25
$3350.00
$3315.00
$2455.56
$2154
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The rear tires on Juwan’s sports car are 3.94 inches wider than the front tires. The front tires are 10.04 inches wide. Rounded to the nearest whole number, how many millimeters wide are the rear tires? There are 25.4 millimeters in 1 inch.
355 mm
155 mm
260 mm
255 mm
375 mm
Tags
CCSS.5.MD.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pizza was sliced into 16 equal pieces. During a business meeting, 1/4 of the pizza was eaten. After the meeting, 7 additional slices were eaten. What fraction of the pizza remains?
3/16
1/8
5/16
1/4
3/8
Tags
CCSS.5.NF.A.1
CCSS.5.NF.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
ACT Math - Word Problems

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Adding Decimals Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
ASVAB Arithmetic Reasoning Practice Test

Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
24-25 Mock Test Review

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Area and Circumference of Circles

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
8th - 12th Grade
18 questions
AP Stats Ch.3 Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Unit conversions

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade