Unit Prices

Unit Prices

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Algebraic Relationships: Tables, Patterns, Rules, Equations

Algebraic Relationships: Tables, Patterns, Rules, Equations

6th Grade

16 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

23/24 WOD Week 7 Quiz

23/24 WOD Week 7 Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Prices

Unit Prices

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is a unit rate?

A comparison of two different quantities where one quantity is 1 (e.g., miles per hour, price per item).

A measurement of distance traveled in a specific time period.

A method to calculate the total cost of multiple items.

A ratio that compares two quantities of the same kind.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit price of a 12-pack of soda that costs $4.80?

$0.30 per can

$0.35 per can

$0.40 per can

$0.50 per can

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Calculate the unit price of a 16-ounce bottle of soap that costs $14.88.

$0.75 per ounce

$0.93 per ounce

$1.00 per ounce

$1.25 per ounce

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a store sells 5 pounds of apples for $10, what is the price per pound?

$1

$2

$3

$4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a factory makes 24 bicycles in 3 hours, how many can they make in 1 hour?

6 bicycles

8 bicycles

10 bicycles

12 bicycles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a bag contains 75 pieces of candy and weighs 15 ounces, how many pieces are there per ounce?

3 pieces of candy per ounce

4 pieces of candy per ounce

5 pieces of candy per ounce

6 pieces of candy per ounce

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate: 16 miles / 6 days or $3.18 / a slice of pizza?

16 miles / 6 days

$3.18 / a slice of pizza

$5.00 / a sandwich

12 miles / 4 days

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?