What is a unit rate?
Unit Prices

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A comparison of two different quantities where one quantity is 1 (e.g., miles per hour, price per item).
A measurement of distance traveled in a specific time period.
A method to calculate the total cost of multiple items.
A ratio that compares two quantities of the same kind.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit price of a 12-pack of soda that costs $4.80?
$0.30 per can
$0.35 per can
$0.40 per can
$0.50 per can
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Calculate the unit price of a 16-ounce bottle of soap that costs $14.88.
$0.75 per ounce
$0.93 per ounce
$1.00 per ounce
$1.25 per ounce
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a store sells 5 pounds of apples for $10, what is the price per pound?
$1
$2
$3
$4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a factory makes 24 bicycles in 3 hours, how many can they make in 1 hour?
6 bicycles
8 bicycles
10 bicycles
12 bicycles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a bag contains 75 pieces of candy and weighs 15 ounces, how many pieces are there per ounce?
3 pieces of candy per ounce
4 pieces of candy per ounce
5 pieces of candy per ounce
6 pieces of candy per ounce
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate: 16 miles / 6 days or $3.18 / a slice of pizza?
16 miles / 6 days
$3.18 / a slice of pizza
$5.00 / a sandwich
12 miles / 4 days
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Finding the Constant of Proportionality in a Table

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
23/24 WOD Week 7 Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade