6.PFA.2 Proportion Tables and Unit Rate

6.PFA.2 Proportion Tables and Unit Rate

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CFA1 Unit 1 Review

CFA1 Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Independent and Dependent Variables

Independent and Dependent Variables

6th - 8th Grade

10 Qs

Multiplying and dividing decimals

Multiplying and dividing decimals

4th - 8th Grade

17 Qs

Rates, Ratios and Percents

Rates, Ratios and Percents

5th - 7th Grade

10 Qs

Rates and Ratios IAB Review

Rates and Ratios IAB Review

6th Grade

13 Qs

Proportion Applications and Graphs

Proportion Applications and Graphs

6th Grade

10 Qs

Cat Time Assignment #5 STAAR Review

Cat Time Assignment #5 STAAR Review

6th Grade

15 Qs

Mixed Review 6th Math

Mixed Review 6th Math

6th Grade

16 Qs

6.PFA.2 Proportion Tables and Unit Rate

6.PFA.2 Proportion Tables and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 5.OA.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Hannah Bishop

Used 6+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which could be the best definition for 'unit rate'?

How much the value is for 1 of something
A missing value in a ratio table
Checking to see if a table is proportional
A pattern

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Identify TWO situations in which the unit rate would be $6 to 1. You must select BOTH correct answers.

Amanda spends $1 for 6 packs of bubble gum.
Addison spends $24 for 4 slices of pizza.
Connor pays $16 for 6 basketball tickets.
Jonathan pays $6 for 6 hotdogs.
Isabel bought 2 burgers for $12.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In 3 hours, Grant earned 78 points. How many points did he earn per hour?

26
75
62
0.04
38

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Based on this table, how much does it cost per ticket?

You would pay $3 for every 1 ticket.
You would pay $10 for every 15 tickets.
You would pay $1.50 for every 1 ticket.
You would pay $0.67 for every 1 ticket.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

How many miles can be traveled per one gallon, from this table?

50 miles
25 miles
2 miles
200 miles
20 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Select the best deal by finding the unit rate of each.

$10 for 8 bags of chips

$5 for 3 bags of chips

$12 for 6 bags of chips

$8 for 8 bags of chips

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which value would complete this table?

2
5
7
10
14

Tags

CCSS.5.OA.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?