6.PFA.2 Proportion Tables and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Hannah Bishop
Used 6+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which could be the best definition for 'unit rate'?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Identify TWO situations in which the unit rate would be $6 to 1. You must select BOTH correct answers.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In 3 hours, Grant earned 78 points. How many points did he earn per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Based on this table, how much does it cost per ticket?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many miles can be traveled per one gallon, from this table?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the best deal by finding the unit rate of each.
$10 for 8 bags of chips
$5 for 3 bags of chips
$12 for 6 bags of chips
$8 for 8 bags of chips
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which value would complete this table?
Tags
CCSS.5.OA.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
6.5B - Percentages for 6th grade On level

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportional Relationships and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios and Proportional Reasoning Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Problem Solving With Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates, Ratios and Percents

Quiz
•
5th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate and Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade