Comparison Shopping & Negotiating Price

Quiz
•
Financial Education
•
10th Grade
•
Hard
Cami Fissel
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a durable good?
A) A product that needs to be purchased frequently.
B) A tangible product with an average life of at least three years.
C) A service that is intangible.
D) A product with a lifespan of less than a year.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are nondurable goods?
Goods that are consumed or used up quickly and need to be purchased frequently, such as food and clothing.
Goods that are used over a long period of time, such as appliances and vehicles.
Goods that are intangible and cannot be touched, such as services.
Goods that are used for investment purposes, such as stocks and bonds.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 12 pack of AA alkaline batteries costs $7.44. What is the unit price per battery?
$0.62
$1.60
$1.80
$1.70
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can convenience be a factor in product placement?
Convenience can influence product placement by making products more accessible to consumers.
Convenience has no impact on product placement.
Convenience only affects online product placement.
Convenience is irrelevant in product placement.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a fixed price?
A price that can be negotiated
A non-negotiable price for a product or service
A price that changes frequently
A price that is always discounted.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Fill in the blank: A negotiable price is a price of a product or service that is not firmly established and can be subject to _______.
change.
increase.
decrease.
negotiation.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
It is important to come prepared with research when negotiating because:
it helps in understanding the other party's needs and interests.
it shows a lack of confidence.
it is a waste of time.
it makes the negotiation process longer.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Understanding Inflation in the Financial Economy

Quiz
•
10th Grade
11 questions
PF O1 - Review

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Unit 3 Vocab

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Financial Aid Packages

Quiz
•
9th - 12th Grade
19 questions
Chapitre 6 (ECODR)

Quiz
•
10th Grade
15 questions
Investing Quiz 3 Review

Quiz
•
10th Grade
10 questions
PF Unit 4 Lesson 4

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Understanding Supply and Demand

Quiz
•
10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Financial Education
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Characteristics of Life

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Essential Lab Safety Practices

Interactive video
•
6th - 10th Grade
62 questions
Spanish Speaking Countries, Capitals, and Locations

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
First Day of School

Quiz
•
6th - 12th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade