D.A Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
JUANA LEON
Used 1+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Maria buys a shirt for $8.99 and some socks for $4.79. She saves $0.70 by using a coupon. What is the total cost after she applies the coupon?
$13.08
$14.48
$13.48
$14.08
Tags
CCSS.7.NS.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jose buys a book for $9.99 and a bookmark for $2.59. She saves $0.55 by using a coupon.
What is the total cost after she applies the coupon?
$13.03
$12.13
$13.13
$12.03
Tags
CCSS.7.NS.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Axel drives 2,904 miles over 5 days. He drives the same number of miles each day.
How many miles does Axel drive each day?
584
584 mi
14,600 mi
2,915
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Gustavo drives 1,140 miles over 3 days. He drives the same number of miles each day.
How many miles does Gustavo drive each day?
381
380 mi
1,143
3,420
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ximena made bracelet and put them in bags to sell.
She made each bracelet with 6 beads.
She used 414 beads.
She filled each bag with 3 bracelets.
Ximena filled as many bags as she could and had no bracelets left over.
How many bags of bracelets did Ximena fill?
23
9
18
423
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Aaliyah made sticker sheets and put them in bags to sell.
She made each sticker sheets with 8 stickers.
She used 440 stickers.
She filled each bag with 5 stickers.
Aaliyah filled as many bags as she could and had no sticker sheets left over.
How many bags of sticker sheets did Aaliyah fill?
12
11
32
452
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alondra buys a shirt for $25. She buys a bag of beads for $8 and decorates the shirt. She then sells the shirt for $52.
What is Alondra's profit in dollars?
$85
$19
$19
$52
Tags
CCSS.3.OA.D.8
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Bryan buys some lemons for $24. He buys some sugar for $6 and makes lemonade. He then sells all the lemonade for $65.
What is Bryan's profit in dollars?
$35
$65
$35
$95
Tags
CCSS.3.OA.D.8
Similar Resources on Wayground
10 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Single Step Word Problems

Quiz
•
4th Grade
11 questions
NC Check-In #3

Quiz
•
4th - 5th Grade
12 questions
Multiply by 1-Digit Numbers

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Grade 2 Money Skills: Making Change & Price Comparisons

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
4th Grade Multistep Word Problems (2 Steps)

Quiz
•
4th Grade
10 questions
One-Step Addition: Word Problems and Equations Fun!

Quiz
•
1st Grade - University
10 questions
Two-Step Words Problems: Addition and Subtraction

Quiz
•
3rd - 4th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade