Unit 6 Test Review

Unit 6 Test Review

6th - 8th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

25 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

32 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

25 Qs

Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios/Tables

Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios/Tables

6th Grade

25 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

25 Qs

Ratios

Ratios

6th - 8th Grade

25 Qs

6th Grade Ratio Unit Review

6th Grade Ratio Unit Review

6th - 7th Grade

31 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

25 Qs

Unit 6 Test Review

Unit 6 Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Caitlyn Gibson

Used 4+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image
Simplify the complex fraction shown.
9/40
40/9
10/36
5/18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
They are the same

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Paige mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Paige mow per hour? 
6/4
2/3
2
3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
2  ac./hr.
1/2  ac./hr.
9/24  ac./hr.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Find the unit rate.
Hannah reads  5/ 8 page in 2/3 minute
15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Jessica takes 2 minutes to complete each of her homework problems. How long will it take her to complete 5 problems?

10

2.5

12

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?