Unit 6: Ratios, Rates, and Percentages Test.

Unit 6: Ratios, Rates, and Percentages Test.

6th Grade

32 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kisi-Kisi Kinderfield

Kisi-Kisi Kinderfield

5th Grade - University

30 Qs

6th Grade Rates and Proportional Relationships Review Game

6th Grade Rates and Proportional Relationships Review Game

6th - 8th Grade

35 Qs

Ratios, Equivalent Ratios, and Ratio Tables SG

Ratios, Equivalent Ratios, and Ratio Tables SG

6th Grade

27 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

32 Qs

Unit Review: Rates and Ratios

Unit Review: Rates and Ratios

6th Grade

30 Qs

6 Ratios & Proportional Relationships Review

6 Ratios & Proportional Relationships Review

6th Grade

30 Qs

Math 6/7: 5.1-5.4 Quiz Review

Math 6/7: 5.1-5.4 Quiz Review

6th Grade

32 Qs

Ratios & Rates Study Guide

Ratios & Rates Study Guide

5th - 6th Grade

33 Qs

Unit 6: Ratios, Rates, and Percentages Test.

Unit 6: Ratios, Rates, and Percentages Test.

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.NS.A.1

+11

Standards-aligned

Created by

Milestones Academy

FREE Resource

32 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Trinity has noted that 7 out of every 10 pieces of mail she gets are junk mail. What percent of her mail is junk?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A random survey of the quality of city parks is taken. Sixty-five percent of the people surveyed were pleased with the condition of the parks. If 182 people were pleased, then how many were surveyed?

280 people

300 people

250 people

320 people

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?

$2.04

$0.25

$0.49

$0.65

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which value does not represent the shaded portion of the strip diagram?

5/6

0.8

83.3%

15/18

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The model shows how much pizza is remaining after Sawyer and Crosby eat lunch. Which of the following numbers does not represent the amount of pizza that is remaining?

4/12

1/3

30%

Tags

CCSS.6.NS.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The model represents the percentage of family households in the 2012 census. What percent of households were not considered families?

75%

65%

15%

35%

Tags

CCSS.6.SP.A.1

CCSS.6.SP.A.2

CCSS.6.SP.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Rylie has to buy more laundry detergent but wants to make sure she gets the best deal. Which product is the better deal based on the price per ounce?

Washing Powder for $0.11/oz

Super Clean for $0.11/oz.

Super Clean for $0.12/oz.

Washing Powder for $0.12/oz

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?