Unit 6: Ratios, Rates, and Percentages Test.

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+11
Standards-aligned

Milestones Academy
FREE Resource
32 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Trinity has noted that 7 out of every 10 pieces of mail she gets are junk mail. What percent of her mail is junk?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A random survey of the quality of city parks is taken. Sixty-five percent of the people surveyed were pleased with the condition of the parks. If 182 people were pleased, then how many were surveyed?
280 people
300 people
250 people
320 people
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tube of toothpaste is marked $3.92 for 8 ounces. What is the price per ounce?
$2.04
$0.25
$0.49
$0.65
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which value does not represent the shaded portion of the strip diagram?
5/6
0.8
83.3%
15/18
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The model shows how much pizza is remaining after Sawyer and Crosby eat lunch. Which of the following numbers does not represent the amount of pizza that is remaining?
4/12
1/3
30%
Tags
CCSS.6.NS.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The model represents the percentage of family households in the 2012 census. What percent of households were not considered families?
75%
65%
15%
35%
Tags
CCSS.6.SP.A.1
CCSS.6.SP.A.2
CCSS.6.SP.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Rylie has to buy more laundry detergent but wants to make sure she gets the best deal. Which product is the better deal based on the price per ounce?
Washing Powder for $0.11/oz
Super Clean for $0.11/oz.
Super Clean for $0.12/oz.
Washing Powder for $0.12/oz
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
30 questions
STAAR Math 6 Review

Quiz
•
6th Grade
30 questions
6 Ratios & Proportional Relationships Review

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Kisi-Kisi Kinderfield

Quiz
•
5th Grade - University
28 questions
Writing Ratios and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
35 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
35 questions
Ratios/Rates/Proportions RGNC

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade