Math Problem Solving Quiz

Math Problem Solving Quiz

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MTK_Pecahan

MTK_Pecahan

6th Grade

15 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

KUIZ MATEMATIK TAHUN 6

KUIZ MATEMATIK TAHUN 6

5th - 6th Grade

15 Qs

Compare and identify fractions

Compare and identify fractions

6th - 8th Grade

15 Qs

ratio and proportion revision

ratio and proportion revision

6th Grade

15 Qs

Cálculo mental

Cálculo mental

6th - 8th Grade

20 Qs

LATIHAN MATEMATIKA KELAS 6 SEMESTER 1

LATIHAN MATEMATIKA KELAS 6 SEMESTER 1

6th - 8th Grade

20 Qs

Matematika 6

Matematika 6

6th Grade

15 Qs

Math Problem Solving Quiz

Math Problem Solving Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Dexter Yumang

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Jerome needs to purchase soft drinks. He is trying to find the best value on soft drinks. Calculate the unit rate for each purchase?

What is the unit rate for Purchase A?

Hint: Divide the money by # of pieces

$0.54 per bottle

$0.55 per bottle

$1.84 per bottle

$1.85 per bottle

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for Purchase B?

Hint: Divide the money by # of pieces

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for Purchase C?

Hint: Divide the money by # of pieces

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Jerome needs to purchase soft drinks. He is trying to find the best value on soft drinks.

Which Purchase is the best Value?

Purchase A

Purchase B

Purchase C

Purchase D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lily earns money painting pictures. She earns $12.00 each times she paints a picture.

How much does she earn for 1 picture?

$12.00

$24.00

$36.00

$48.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lily earns money painting pictures. She earns $12.00 each times she paints a picture.

How much does she earn for 2 pictures?

$12.00

$24.00

$36.00

$48.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lily earns money painting pictures. She earns $12.00 each times she paints a picture.

How much does she earn for 4 pictures?

$12.00

$24.00

$36.00

$48.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?