Math Problem Solving Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Dexter Yumang
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Jerome needs to purchase soft drinks. He is trying to find the best value on soft drinks. Calculate the unit rate for each purchase?
What is the unit rate for Purchase A?
Hint: Divide the money by # of pieces
$0.54 per bottle
$0.55 per bottle
$1.84 per bottle
$1.85 per bottle
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for Purchase B?
Hint: Divide the money by # of pieces
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for Purchase C?
Hint: Divide the money by # of pieces
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Jerome needs to purchase soft drinks. He is trying to find the best value on soft drinks.
Which Purchase is the best Value?
Purchase A
Purchase B
Purchase C
Purchase D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lily earns money painting pictures. She earns $12.00 each times she paints a picture.
How much does she earn for 1 picture?
$12.00
$24.00
$36.00
$48.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lily earns money painting pictures. She earns $12.00 each times she paints a picture.
How much does she earn for 2 pictures?
$12.00
$24.00
$36.00
$48.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lily earns money painting pictures. She earns $12.00 each times she paints a picture.
How much does she earn for 4 pictures?
$12.00
$24.00
$36.00
$48.00
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
14 questions
Resolução de problemas
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Distance, Time, and Speed
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Adolygu
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
CBA #5 Review
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Tag der offenen Tür
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Fraction as Division
Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Finding Side Lengths When Perimeters Are Given
Quiz
•
3rd Grade - University
14 questions
droga
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
