If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Best Buy and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 8+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
$6 per pound
$7 per pound
$8 per pound
$9 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How do you calculate the unit rate?
By adding the total amounts of both quantities together.
By multiplying the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.
To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.
By subtracting the total amount of one quantity from the total amount of the other quantity.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Elijah earns $200 for 8 hours of work, what is his hourly wage?
$20 per hour
$25 per hour
$30 per hour
$15 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the formula for calculating unit price?
Unit Price = Total Price + Quantity.
Unit Price = Total Price - Quantity.
Unit Price = Total Price / Quantity.
Unit Price = Total Price * Quantity.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Why is understanding unit rates important in shopping?
It helps consumers make informed decisions about the best value for their money.
It allows consumers to buy more items at a lower price.
It encourages consumers to spend more on luxury items.
It simplifies the shopping experience by reducing choices.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit price of kidney beans at $1.18 per lb?
$0.99 per lb.
$1.18 per lb.
$1.50 per lb.
$1.25 per lb.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?
15 miles per hour
20 miles per hour
25 miles per hour
30 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratio and rates part 1

Quiz
•
6th Grade
14 questions
6th grade review quiz

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
23/24 WOD Week 7 Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade