Understanding Money and Math

Understanding Money and Math

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Currency Conversion

Currency Conversion

6th - 11th Grade

21 Qs

Making Change

Making Change

9th - 10th Grade

15 Qs

Budgeting

Budgeting

8th - 12th Grade

20 Qs

Income Statements!

Income Statements!

10th - 12th Grade

15 Qs

Savings

Savings

9th - 12th Grade

19 Qs

Profit=Revenue-Cost Review

Profit=Revenue-Cost Review

8th - 12th Grade

19 Qs

NGPF Taxes (1.1 & 1.2)

NGPF Taxes (1.1 & 1.2)

9th - 12th Grade

15 Qs

Money Matters- PreTest

Money Matters- PreTest

10th Grade - University

15 Qs

Understanding Money and Math

Understanding Money and Math

Assessment

Quiz

Other

9th Grade

Hard

Created by

Tatiana Vilbrun

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$25

$35

$40

$45

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You earn $10 per hour at your part-time job. How much will you earn after working 8 hours?

$60

$70

$80

$90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you save $200 every month, how much will you have saved after 6 months?

$800

$1000

$1200

$1400

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shirt costs $30, and there is a 10% discount. What is the price after the discount?

$27

$28

$29

$30

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$0

$25

$50

$75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$110

$120

$130

$140

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pair of shoes costs $80 and you have a coupon for 25% off, what is the final price?

$55

$60

$65

$70

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?