
Rates and Unit Prices in Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Easy

Thomas White
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the primary question that a rate answers?
How much for one?
How much for three?
How much for four?
How much for two?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a four-pack of diet cola costs $10, how much does one pack cost?
$2.75
$2.00
$2.25
$2.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would two packs of diet cola cost if one pack is $2.50?
$6.00
$5.50
$5.00
$4.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit price of a video game if four games cost $65?
$18.25
$17.25
$16.25
$15.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the rate unit for the video games?
$16.25 for two games
$16.25 for three games
$16.25 for one game
$16.25 for four games
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What two quantities are being compared in the road trip example?
Speed and distance
Hours and speed
Miles and hours
Miles and gallons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels at a constant speed of 55 miles per hour, how far will it travel in two hours?
110 miles
220 miles
165 miles
55 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Proportional Relationships and Linear Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
Comparing Rates of Speed: Proportional Relationships Between Distance and Time

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Pricing Concepts

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Unit Rates and Speed Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Ratios in Context

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Unit Rates and Their Applications

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Ratios in Context

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade