
Proportional Relationships and Unit Rates
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main goal of using equations with fractions in proportional relationships?
To make calculations more complex
To interpret graphs and compare quantities
To avoid using graphs
To simplify equations
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are the two conditions for a graph to represent a proportional relationship?
It must be a straight line and pass through the origin
It must be a curved line and pass through the origin
It must be a straight line and pass through any point
It must be a curved line and pass through any point
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you determine the unit rate from a graph?
By adding the input and output values
By dividing the output by the input
By multiplying the input and output values
By subtracting the input from the output
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the gourmet mushrooms example, what is the unit rate?
$5 per pound
$10 per pound
$8 per pound
$12 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the ordered pair (1, 8) represent in the mushroom example?
1 pound of mushrooms costs $8
8 pounds of mushrooms cost $1
1 pound of mushrooms costs $10
8 pounds of mushrooms cost $10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important to find a point at an intersection on a graph?
To ensure the point is accurate
To avoid using fractions
To make calculations easier
To find the midpoint
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is Jenny's unit rate of calories burned per minute?
5.67 calories per minute
6.67 calories per minute
7.67 calories per minute
8.67 calories per minute
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade