
Comparing Prices and Ratios
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main purpose of using ratios when comparing speeds and prices?
To find equivalent ratios
To calculate the total distance traveled
To determine the exact cost of an item
To compare how much for one unit
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 20 divided by 18 is closest to which common fraction?
Two
One and a half
One
One-half
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you estimate the ratio of 9 divided by 20?
Closer to one-half
Closer to one and a half
Closer to two
Closer to one
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the same about the workouts done by Tyler and Kieran?
They ran at the same speed
They ran the same distance
They ran in different units
They ran for the same time
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you determine the speed of Mai and Tyler?
By comparing their distances
By converting their times to hours
By finding a common ratio
By comparing their speeds in meters per second
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which store offers the best deal for 15-ounce cans of baked beans?
Store selling 2 for $3
Store selling 8 for $6
Store selling 10 for $10
Store selling at 80 cents each
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit price for a 28-ounce can?
Add the number of ounces to the total price
Multiply the total price by the number of ounces
Divide the total price by the number of ounces
Subtract the number of ounces from the total price
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade