Exploring Proportional Relationships

Exploring Proportional Relationships

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math review

Math review

6th Grade

20 Qs

07.12.21 Quiz 8 class Areas

07.12.21 Quiz 8 class Areas

KG - 12th Grade

20 Qs

UPSR - Maths

UPSR - Maths

6th Grade

20 Qs

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

Basketball

Basketball

KG - University

20 Qs

Average Revision

Average Revision

5th - 6th Grade

20 Qs

C1 F4

C1 F4

4th - 8th Grade

20 Qs

Exploring Proportional Relationships

Exploring Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
7.RP.A.2B, 7.RP.A.2C, 6.RP.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Patrice Davis

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represents a proportional relationship?

The cost of apples is $3 per pound.

The temperature increases by 5 degrees every hour.

The number of students in a class is 25.

The height of a plant increases by 2 cm every week.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6

8

9

10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 180 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

30 miles per hour

50 miles per hour

60 miles per hour

90 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1

7

0

14

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 notebooks cost $15, what is the cost of 8 notebooks?

$20

$24

$30

$36

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?