Metric Units Quiz

Metric Units Quiz

4th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement grade 4

Measurement grade 4

4th - 5th Grade

18 Qs

Grams - Kilograms

Grams - Kilograms

3rd - 6th Grade

20 Qs

3rd Grade Measurement- Volume and Mass

3rd Grade Measurement- Volume and Mass

KG - University

12 Qs

Liquid Volume and Mass

Liquid Volume and Mass

4th Grade

10 Qs

Metric Measurement Conversions

Metric Measurement Conversions

4th - 5th Grade

20 Qs

Metric Conversion Review

Metric Conversion Review

4th Grade

15 Qs

Eureka Module 2 Review

Eureka Module 2 Review

4th Grade

11 Qs

measurement class 4

measurement class 4

4th Grade

10 Qs

Metric Units Quiz

Metric Units Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Aimee Kelly

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Regan is baking a cake and needs to measure out 1 kilogram of flour. How many grams of flour does Regan need?

100 grams

1,000 grams

10 grams

500 grams

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bella is filling up water bottles for a picnic. Each bottle can hold 1 liter of water. How many milliliters of water does each bottle hold?

100 milliliters

1,000 milliliters

10 milliliters

500 milliliters

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Leila is helping her teacher to measure water for a science experiment. She needs to know the relationship between liters and milliliters. What is the relationship between liters and milliliters?

1 liter = 1,000 milliliters

1 liter = 100 milliliters

1 liter = 10 milliliters

1 liter = 500 milliliters

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jermiah has a 7-liter water jug. How many milliliters of water can the jug hold?

700 milliliters

7,000 milliliters

70 milliliters

70,000 milliliters

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emmie has 3 water bottles. She fills each bottle with 1,000 milliliters of water. How many liters of water does she have?

1 liter

2 liters

3 liters

4 liters

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Elena bought a 500-gram bag of granola for $4. What is the cost per gram?

$0.01 per gram

$0.02 per gram

$0.03 per gram

$0.04 per gram

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Stella is baking a cake and needs to measure out 1 kilogram of flour. How many grams of flour does she need?

100 grams

1,000 grams

10 grams

10,000 grams

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?