4. OA. 3/ 4. MD. 4

4. OA. 3/ 4. MD. 4

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

 Probability Distributions

Probability Distributions

University

10 Qs

MATH 409 - QUIZ #1 - THIRD TERM

MATH 409 - QUIZ #1 - THIRD TERM

4th Grade

11 Qs

Adding and Subtracting Fractions

Adding and Subtracting Fractions

5th Grade

15 Qs

Permutation

Permutation

4th Grade

10 Qs

Word problems

Word problems

4th - 5th Grade

14 Qs

Math Quiz 5.NF.4

Math Quiz 5.NF.4

5th Grade

11 Qs

Topic 11 Graphs (11.1 - 11.4)

Topic 11 Graphs (11.1 - 11.4)

8th Grade

10 Qs

Y6 Mental Maths

Y6 Mental Maths

5th Grade

15 Qs

4. OA. 3/ 4. MD. 4

4. OA. 3/ 4. MD. 4

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 3.OA.D.8, 3.MD.B.4

+4

Standards-aligned

Created by

Glennetta Hollins

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mackenzie has 8 markers. Ty has three times as many. If they combine their markers, how many do they have? 

32
24
18
38

Tags

CCSS.4.OA.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jason wants to buy a game that cost $20. He earns $2 every time he washes the dishes. He has washed the dishes 3 times. How many more times does he need to wash the dishes to get his game?

5
4
7
6

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Harley ate 3 Oreos each day of the week. If Ceire eats 2 Oreos each day of the week, how many did they eat combined?

38
35
39
29

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mike had 15 video games but 9 of them weren't working. If he wanted to sell the working games for $5 each, how much money could he earn?

25
45
29
30

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Erin wants to buy a dictionary that costs $12, a dinosaur book that costs $16, and a children's cookbook that costs $11. She has saved $29 from her allowance. How much more money does Erin need to buy all three books?

$68 total

$10 more

$39 more

$39 total

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Use the line plot to determine the weight of ALL the diamonds.

5 ½
5 ¾
4 ¾
2 ¾

Tags

CCSS.5.MD.B.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many students had more than 6 candy bars?

5
2
3
1

Tags

CCSS.2.MD.D.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?