Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #3

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #3

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

17 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

20 Qs

Chapter 3 Rates and Ratios

Chapter 3 Rates and Ratios

6th Grade

21 Qs

Ratios and Rates Unit Review

Ratios and Rates Unit Review

6th Grade

21 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #3

Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #3

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Zachary Fish

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of 12 apples to 6 oranges?

2:1

1:2

4:1

1:4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 180 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?

30 miles per hour

45 miles per hour

60 miles per hour

50 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

11.34

10.34

11.24

10.24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following represents a temperature 7 degrees below zero?

7

-7

0

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Between -1 and 0

Between -2 and -1

Between 0 and 1

Between 1 and 2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of 15 boys to 20 girls in a class?

3:4

4:3

1:4

4:1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pencils cost $3, what is the unit rate in dollars per pencil?

$0.60

$0.50

$1.00

$2.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?