What is the ratio of 12 apples to 6 oranges?
Math 6 - Power Standards 1-5 Quiz #3

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Zachary Fish
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2:1
1:2
4:1
1:4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 180 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
30 miles per hour
45 miles per hour
60 miles per hour
50 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
11.34
10.34
11.24
10.24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following represents a temperature 7 degrees below zero?
7
-7
0
10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Between -1 and 0
Between -2 and -1
Between 0 and 1
Between 1 and 2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of 15 boys to 20 girls in a class?
3:4
4:3
1:4
4:1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pencils cost $3, what is the unit rate in dollars per pencil?
$0.60
$0.50
$1.00
$2.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
21 questions
Chapter 3 Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and Unit Rate

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Finding Speed Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
6th Grade Rate and Percentage

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade - Topic 5 - Savvas Book Review

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Using Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Prep

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade