RP #2

RP #2

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multi-Step Decimal Word Problems

Multi-Step Decimal Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Multiplying or Dividing Fractions Word Problems

Multiplying or Dividing Fractions Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Ratio Tables Equations

Ratio Tables Equations

6th Grade - University

20 Qs

Multi Step Decimal Problems

Multi Step Decimal Problems

5th Grade - University

15 Qs

Fraction Cumulative Task

Fraction Cumulative Task

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios/rates/Measure

Ratios/rates/Measure

6th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Fractions

Multiplying and Dividing Fractions

5th - 7th Grade

20 Qs

Operation Key Words

Operation Key Words

5th - 9th Grade

20 Qs

RP #2

RP #2

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Princess Harris

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A painter can paint 5 houses in 12 days, which is a rate of 0.42 houses per day. At this rate, approximately how many houses could be painted in 22 days?

3

9

15

53

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following are consistent with a ratio of 3 stamps per envelope? Select all that apply.

1 envelope is mailed with 3 stamps on it

3 envelopes are mailed using a total of 9 stamps

6 envelopes are mailed with 2 stamps on each

3 envelopes are mailed with 1 stamp on each

4 envelopes are mailed using a total of 6 stamps

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 25.4 millimeters in an inch. How many millimeters are in 3 feet?

61.4

76.2

304.8

914.4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $0.60 per bag of popcorn?

$3 for 4 bags of popcorn

$3 for 5 bags of popcorn

$6 for 4 bags of popcorn

$7 for 4 bags of popcorn

$7 for 5 bags of popcorn

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $0.75 per bag of popcorn?

$3 for 4 bags of popcorn

$3 for 5 bags of popcorn

$6 for 4 bags of popcorn

$7 for 4 bags of popcorn

$7 for 5 bags of popcorn

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $1.40 per bag of popcorn?

$3 for 4 bags of popcorn

$3 for 5 bags of popcorn

$6 for 4 bags of popcorn

$7 for 4 bags of popcorn

$7 for 5 bags of popcorn

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $1.50 per bag of popcorn?

$3 for 4 bags of popcorn

$3 for 5 bags of popcorn

$6 for 4 bags of popcorn

$7 for 4 bags of popcorn

$7 for 5 bags of popcorn

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?