
RP #2

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Princess Harris
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A painter can paint 5 houses in 12 days, which is a rate of 0.42 houses per day. At this rate, approximately how many houses could be painted in 22 days?
3
9
15
53
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following are consistent with a ratio of 3 stamps per envelope? Select all that apply.
1 envelope is mailed with 3 stamps on it
3 envelopes are mailed using a total of 9 stamps
6 envelopes are mailed with 2 stamps on each
3 envelopes are mailed with 1 stamp on each
4 envelopes are mailed using a total of 6 stamps
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 25.4 millimeters in an inch. How many millimeters are in 3 feet?
61.4
76.2
304.8
914.4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $0.60 per bag of popcorn?
$3 for 4 bags of popcorn
$3 for 5 bags of popcorn
$6 for 4 bags of popcorn
$7 for 4 bags of popcorn
$7 for 5 bags of popcorn
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $0.75 per bag of popcorn?
$3 for 4 bags of popcorn
$3 for 5 bags of popcorn
$6 for 4 bags of popcorn
$7 for 4 bags of popcorn
$7 for 5 bags of popcorn
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $1.40 per bag of popcorn?
$3 for 4 bags of popcorn
$3 for 5 bags of popcorn
$6 for 4 bags of popcorn
$7 for 4 bags of popcorn
$7 for 5 bags of popcorn
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
For each ratio, select the equivalent unit rate. What is the equivalent unit rate for $1.50 per bag of popcorn?
$3 for 4 bags of popcorn
$3 for 5 bags of popcorn
$6 for 4 bags of popcorn
$7 for 4 bags of popcorn
$7 for 5 bags of popcorn
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Multiplying or Dividing Fractions Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios, Rates, and Percents TCAP Review

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Proportions and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/rates/Measure

Quiz
•
6th Grade
23 questions
6.3E Multiplying and Dividing Fractions and decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Addition, Subtraction, Multiplication, and Division Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Add Subtract Multiply and Divide Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade