Ratios, Rates, and Percents TCAP Review

Ratios, Rates, and Percents TCAP Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions Unit Rate Word Problems

Proportions Unit Rate Word Problems

6th Grade

17 Qs

Solve Unit Rate Word Problem

Solve Unit Rate Word Problem

6th Grade

17 Qs

Ratio and Rate Word Problems

Ratio and Rate Word Problems

6th Grade

17 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

6th Grade

16 Qs

Ratios Test Study Guide 6th Grade Math

Ratios Test Study Guide 6th Grade Math

6th Grade

20 Qs

Unit 7 & 8 Retest

Unit 7 & 8 Retest

6th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate Word Problems

Rate and Unit Rate Word Problems

6th Grade

17 Qs

Unit Rate and Proportions Word Problems

Unit Rate and Proportions Word Problems

6th Grade

17 Qs

Ratios, Rates, and Percents TCAP Review

Ratios, Rates, and Percents TCAP Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C

+3

Standards-aligned

Created by

Lindsey Scott

Used 3+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Pat paid $1.20 for 3 pounds of bananas. Which rates are equivalent to the unit rate of Pat’s purchase? Select the two correct answers.

$0.35 for 1 pound

$0.70 for 2 pounds

$1.60 for 4 pounds

$2.00 for 5 pounds

$2.50 for 6 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the value of y in the table?

y = 600

y = 500

y = 700

y = 800

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

When making a cookie recipe, a baker combines 1 cup of sugar with 3 cups of flour. Which statements represent the ratio of flour to sugar in the cookie recipe? Select the two correct answers.

The ratio of flour to sugar is 3:1

The ratio of flour to sugar is 1:3

There are 3 cups of sugar per cup of flour.

The baker uses twice as many cups of flour as sugar.

For every 3 cups of flour, the baker uses 1 cup of sugar.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Select each expression that shows a correct method for finding 36% of 400.

36 • 400

0.36 • 400

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sandra earns $380 for working 20 hours. How much does she earn per hour?

$360

$190

$19

$18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store has 40 bags of potato chips on the shelf. Of those bags, 30 are cheddar-flavored. What percentage of the bags of potato chips are not cheddar-flavored?

25%

30%

40%

50%

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brain paid $27 for 12 gallons of gasoline. To the nearest cent, how much is 1 gallon of gasoline?

$0.44

$2.00

$2.25

$15.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?