Ratios, Rates, and Percents TCAP Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Lindsey Scott
Used 3+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Pat paid $1.20 for 3 pounds of bananas. Which rates are equivalent to the unit rate of Pat’s purchase? Select the two correct answers.
$0.35 for 1 pound
$0.70 for 2 pounds
$1.60 for 4 pounds
$2.00 for 5 pounds
$2.50 for 6 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the value of y in the table?
y = 600
y = 500
y = 700
y = 800
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
When making a cookie recipe, a baker combines 1 cup of sugar with 3 cups of flour. Which statements represent the ratio of flour to sugar in the cookie recipe? Select the two correct answers.
The ratio of flour to sugar is 3:1
The ratio of flour to sugar is 1:3
There are 3 cups of sugar per cup of flour.
The baker uses twice as many cups of flour as sugar.
For every 3 cups of flour, the baker uses 1 cup of sugar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Select each expression that shows a correct method for finding 36% of 400.
36 • 400
0.36 • 400
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sandra earns $380 for working 20 hours. How much does she earn per hour?
$360
$190
$19
$18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store has 40 bags of potato chips on the shelf. Of those bags, 30 are cheddar-flavored. What percentage of the bags of potato chips are not cheddar-flavored?
25%
30%
40%
50%
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Brain paid $27 for 12 gallons of gasoline. To the nearest cent, how much is 1 gallon of gasoline?
$0.44
$2.00
$2.25
$15.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios Review

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
End of Year Math 2020

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Problem Solving with Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
22 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade