Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equations

Equations

5th - 8th Grade

20 Qs

Volume Practice

Volume Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Thousandths

Thousandths

4th - 6th Grade

16 Qs

Kuis Perbandingan

Kuis Perbandingan

7th Grade

20 Qs

MYE Revision 1

MYE Revision 1

8th Grade

16 Qs

Profit and Loss grade 7th

Profit and Loss grade 7th

6th - 8th Grade

15 Qs

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

FS MATHS LEVEL 1 EXAM Revision SAM Set 2 - Part 1

6th Grade

16 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Wayground Content

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1/3 ÷ 4 ¾ =

4/9
57/4
4/57
4/59

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this graph proportional?

Yes
No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento
Velveeta

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

35
60
18
50

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?