Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test Proportional Ratios

Test Proportional Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportional Relationships

Ratios, Rates, and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Identifying Proportional Ratios

Identifying Proportional Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios in Proportional Relationships

Ratios in Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships Word Problems

Ratios and Proportional Relationships Word Problems

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

Used 4+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1/3 ÷ 4 ¾ =
4/9
57/4
4/57
4/59

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Is this graph proportional?
Yes
No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
35
60
18
50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?