6th grade part 2

6th grade part 2

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

6th - 8th Grade

14 Qs

Rates & Unit Rate Quiz Review

Rates & Unit Rate Quiz Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rates, Graphs&Tables Study Guide

Ratios, Unit Rates, Graphs&Tables Study Guide

6th Grade

12 Qs

Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

6th grade part 2

6th grade part 2

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Henry Calhoun

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

40 miles per hour

60 miles per hour

80 miles per hour

120 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pounds of apples cost $10, what is the unit rate in dollars per pound?

$3

$2.50

$2

$1.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A factory produces 500 toys in 10 hours. What is the unit rate in toys per hour?

40 toys per hour

60 toys per hour

50 toys per hour

25 toys per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist travels 30 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?

10 miles per hour

15 miles per hour

25 miles per hour

20 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist travels 30 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?

10 miles per hour

15 miles per hour

25 miles per hour

20 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 8 notebooks for $24. What is the unit rate in dollars per notebook?

$2 per notebook

$5 per notebook

$3 per notebook

$4 per notebook

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A garden grows 15 flowers in 3 days. What is the unit rate in flowers per day?

10 flowers per day

3 flowers per day

7 flowers per day

5 flowers per day

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?