A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
6th grade part 2

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Henry Calhoun
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
40 miles per hour
60 miles per hour
80 miles per hour
120 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of apples cost $10, what is the unit rate in dollars per pound?
$3
$2.50
$2
$1.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 500 toys in 10 hours. What is the unit rate in toys per hour?
40 toys per hour
60 toys per hour
50 toys per hour
25 toys per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist travels 30 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
10 miles per hour
15 miles per hour
25 miles per hour
20 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist travels 30 miles in 2 hours, what is the unit rate in miles per hour?
10 miles per hour
15 miles per hour
25 miles per hour
20 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 8 notebooks for $24. What is the unit rate in dollars per notebook?
$2 per notebook
$5 per notebook
$3 per notebook
$4 per notebook
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A garden grows 15 flowers in 3 days. What is the unit rate in flowers per day?
10 flowers per day
3 flowers per day
7 flowers per day
5 flowers per day
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
SOL 6.12

Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade