
Analyzing Patterns and Relationships
Interactive Video
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
34 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main focus of the 'I Can' statement discussed in the video?
Exploring mathematical equations
Analyzing patterns and relationships
Learning about different types of apples
Understanding grocery store pricing
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many parts does the 'I Can' statement have?
One
Four
Two
Three
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the scenario, what are the two types of apples compared?
Golden Delicious and McIntosh
Fuji and Gala
Granny Smith and Red Delicious
Honeycrisp and Pink Lady
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound for the green apples?
$1
$2
$4
$3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound for the red apples?
$4
$1
$3
$2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the rule for creating the pattern for green apples?
Add 2
Add 1
Multiply by 2
Multiply by 3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the rule for creating the pattern for red apples?
Add 1
Multiply by 2
Add 3
Add 2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade