Proportional Reasoning 7th Grade

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned

Keith Woolridge
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
In a city, the average cost of electricity is $0.12 per kilowatt-hour. Which graph best represents this relationship?
2.
GRAPHING QUESTION
5 mins • 1 pt
A recipe for trail mix requires 1.5 cups of nuts for every cup of dried fruit. Create a graph to represent y, the number of cups of nuts required for x cups of dried fruit. Select two points on the coordinate grid. A line will connect the points.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
A family makes homemade pickles. They pack the pickles at a rate of 80 pickles per 5 jars. Which answer choices best represent packing y pickles in x jars at that rate? Select TWO correct answers.
A) y = 16x
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A dog eats 1.25 cups of dog food twice a day. Which graph best represents this relationship?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An online game increases in number of users at a rate of 500 users each day. Which graph best represents the relationship between y, the number of users, and x, the number of days?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?
$0.40
$0.79
$1.05
$1.27
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table. Based on the data in the table, which brand of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce?
Brand W
Brand X
Brand Y
Brand Z
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
7th Grade Math STAAR 2023 review part 3

Quiz
•
7th Grade
12 questions
2023 7th Grade Math STAAR Day #2 (14-25)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
8 questions
Pre-Assessment 2

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Category 2 Day 2

Quiz
•
7th Grade
14 questions
CFA Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade