Mila Hawkins purchased a bookshelf for $210.00. She lives in Pennsylvania where the sales tax is 6%. What is the sales tax?
Smart Shopping AI

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
LANCE WESTBROOK
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Total Selling Price: $10.29; Sales Tax: $0.68
Total Selling Price: $9.99; Sales Tax: $0.60
Total Selling Price: $8.75; Sales Tax: $0.55
Total Selling Price: $11.00; Sales Tax: $0.72
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jerome Young purchased a blender for $99.00. He lives in Nevada where the sales tax is 4.6%. What is the sales tax? What is the total purchase price?
Sales Tax: $4.55; Total Purchase Price: $103.55
Sales Tax: $5.00; Total Purchase Price: $104.00
Sales Tax: $3.96; Total Purchase Price: $102.96
Sales Tax: $6.00; Total Purchase Price: $105.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Total Selling Price: $13.25; Sales Tax: $0.80; Total Purchase Price: $14.05
Total Selling Price: $12.00; Sales Tax: $0.72; Total Purchase Price: $12.72
Total Selling Price: $10.75; Sales Tax: $0.65; Total Purchase Price: $11.40
Total Selling Price: $15.00; Sales Tax: $0.90; Total Purchase Price: $15.90
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At the grocery store, 15.4 oz of cereal sells for $5.69. What is the price per ounce to the nearest tenth of a cent?
$0.369 per ounce
$0.299 per ounce
$0.429 per ounce
$0.499 per ounce
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
the 24 pack has the lowest unit price
the 6 pack has the lowest unit price
the 12 pack has the lowest unit price
all packs have the same unit price
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$7.72
$8.97
$6.50
$9.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Multi Step Percent Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Tax, Tips, Discounts - SOL 7.3

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
BMath Markup, Mark-on and Markdown

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Percent Equations

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Bell Work 3/24

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios Rates and Percent

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Calculating Percent

Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
FM Module 4 Sale Price, Sales Tax, and Total Price

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade