Smart Shopping  AI

Smart Shopping AI

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Sales Tax/Discount

Sales Tax/Discount

9th Grade

10 Qs

Tax, Discounts and Tips

Tax, Discounts and Tips

9th - 12th Grade

10 Qs

Percent Unit

Percent Unit

7th Grade - University

14 Qs

BMath Markup, Mark-on and Markdown

BMath Markup, Mark-on and Markdown

9th - 12th Grade

10 Qs

Percents: Tax, Tips, Discounts, Mark-Ups

Percents: Tax, Tips, Discounts, Mark-Ups

5th - 9th Grade

11 Qs

7th Markups and Markdowns

7th Markups and Markdowns

7th - 10th Grade

10 Qs

Percent and Percent Application

Percent and Percent Application

7th Grade - University

15 Qs

Sales Tax

Sales Tax

4th - 9th Grade

15 Qs

Smart Shopping  AI

Smart Shopping AI

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

LANCE WESTBROOK

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Mila Hawkins purchased a bookshelf for $210.00. She lives in Pennsylvania where the sales tax is 6%. What is the sales tax?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Total Selling Price: $10.29; Sales Tax: $0.68

Total Selling Price: $9.99; Sales Tax: $0.60

Total Selling Price: $8.75; Sales Tax: $0.55

Total Selling Price: $11.00; Sales Tax: $0.72

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jerome Young purchased a blender for $99.00. He lives in Nevada where the sales tax is 4.6%. What is the sales tax? What is the total purchase price?

Sales Tax: $4.55; Total Purchase Price: $103.55

Sales Tax: $5.00; Total Purchase Price: $104.00

Sales Tax: $3.96; Total Purchase Price: $102.96

Sales Tax: $6.00; Total Purchase Price: $105.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Total Selling Price: $13.25; Sales Tax: $0.80; Total Purchase Price: $14.05

Total Selling Price: $12.00; Sales Tax: $0.72; Total Purchase Price: $12.72

Total Selling Price: $10.75; Sales Tax: $0.65; Total Purchase Price: $11.40

Total Selling Price: $15.00; Sales Tax: $0.90; Total Purchase Price: $15.90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At the grocery store, 15.4 oz of cereal sells for $5.69. What is the price per ounce to the nearest tenth of a cent?

$0.369 per ounce

$0.299 per ounce

$0.429 per ounce

$0.499 per ounce

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

the 24 pack has the lowest unit price

the 6 pack has the lowest unit price

the 12 pack has the lowest unit price

all packs have the same unit price

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$7.72

$8.97

$6.50

$9.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?