#143 - Warm Up - Accel - 4/30

#143 - Warm Up - Accel - 4/30

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion or Nonproportion

Proportion or Nonproportion

6th Grade - University

10 Qs

10/29 3rd Proportion & Percent Review

10/29 3rd Proportion & Percent Review

7th Grade

14 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Week 1 Middle School Math

Week 1 Middle School Math

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportion Review (Basics)

Proportion Review (Basics)

7th Grade

15 Qs

#143 - Warm Up - Accel - 4/30

#143 - Warm Up - Accel - 4/30

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

7.10.b

Standards-aligned

Created by

Ethan JORDON

Used 3+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the histogram shown an accurate representation of the chart shown?

True

False

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What value of x makes the following statement true?

53

9

19

43

5.

GRAPHING QUESTION

3 mins • 1 pt

Plot two points that lie on the line

y = 4x.

Tags

7.10.b

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A shop produces 39 wetsuits every 2 weeks.  How long will it take the shop to produce 429 wetsuits?
18 wk
20 wk
22 wk
24 wk

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.

$8.38 per quart

$8.49 per quart

$8.57 per quart

$8.92 per quart

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?