#143 - Warm Up - Accel - 4/30

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
+9
Standards-aligned
Ethan JORDON
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A
B
C
D
Tags
CCSS.8.EE.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.SP.C.7B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the histogram shown an accurate representation of the chart shown?
True
False
Tags
CCSS.6.SP.B.4
CCSS.HSS.ID.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What value of x makes the following statement true?
53
9
19
43
Tags
CCSS.6.EE.B.5
5.
GRAPHING QUESTION
3 mins • 1 pt
Plot two points that lie on the line
y = 4x.
Tags
7.10.b
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
$8.38 per quart
$8.49 per quart
$8.57 per quart
$8.92 per quart
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit 3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Càlcul mental

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
6th 5-8 Convert Customary Units

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Interpreting Real World Linear Graphs

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Proportions Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rate and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Academic Block Week 2 (7.3B)

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade