Mr. Landrum - Unit 2  Introducing Ratios Quiz 2

Mr. Landrum - Unit 2 Introducing Ratios Quiz 2

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Cross Multiplication Practice

Cross Multiplication Practice

6th Grade

14 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

7.3 Proportional Reasoning - Practical Applications

7.3 Proportional Reasoning - Practical Applications

6th - 8th Grade

12 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit 2 Mastery Booster: Measure of Learning #2

Unit 2 Mastery Booster: Measure of Learning #2

6th Grade

10 Qs

Math 6 Quarter 2 Unit Test Ratios and Rates

Math 6 Quarter 2 Unit Test Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 2: Representing Ratios with Diagrams | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 2: Representing Ratios with Diagrams | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Math 7 Check Your Readiness, Unit 2

Math 7 Check Your Readiness, Unit 2

6th - 8th Grade

11 Qs

Mr. Landrum - Unit 2  Introducing Ratios Quiz 2

Mr. Landrum - Unit 2 Introducing Ratios Quiz 2

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Avery Landrum

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school cafeteria serves apples and bananas in a ratio of 3:5. If 135 pieces of fruit are served in total, how many of them are bananas?

81

45

54

60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An art class uses blue, red, and yellow paint in a ratio of 6:2:4. If the class used 60 total cups of paint, how many cups were red?

10

12

16

8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bag contains black and white marbles in a ratio of 5:7. If there are 48 white marbles, how many total marbles are in the bag?

82

120

108

84

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Carlos read 18 pages in 12 minutes. If he continues reading at the same rate, how many pages will he read in 1 hour?

75

90

85

100

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A juice recipe requires 2 cups of orange juice for every 3 cups of water. If you have 20 cups of water, how much orange juice will you need to maintain the ratio?

10

12

13 ⅓

15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a zoo, the ratio of lions to tigers is 4:9. If there are 104 total animals, how many are lions?

32

40

36

28

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Every 5 pencils cost $3.75. What is the cost per pencil?

$0.60

$0.65

$0.70

$0.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?