Mr. Landrum - Unit 2 Introducing Ratios Quiz 2
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Avery Landrum
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school cafeteria serves apples and bananas in a ratio of 3:5. If 135 pieces of fruit are served in total, how many of them are bananas?
81
45
54
60
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
An art class uses blue, red, and yellow paint in a ratio of 6:2:4. If the class used 60 total cups of paint, how many cups were red?
10
12
16
8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bag contains black and white marbles in a ratio of 5:7. If there are 48 white marbles, how many total marbles are in the bag?
82
120
108
84
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Carlos read 18 pages in 12 minutes. If he continues reading at the same rate, how many pages will he read in 1 hour?
75
90
85
100
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A juice recipe requires 2 cups of orange juice for every 3 cups of water. If you have 20 cups of water, how much orange juice will you need to maintain the ratio?
10
12
13 ⅓
15
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a zoo, the ratio of lions to tigers is 4:9. If there are 104 total animals, how many are lions?
32
40
36
28
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Every 5 pencils cost $3.75. What is the cost per pencil?
$0.60
$0.65
$0.70
$0.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
