Mr. Landrum - Unit 2  Introducing Ratios Quiz 2

Mr. Landrum - Unit 2 Introducing Ratios Quiz 2

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Introducing Ratios – Challenge Edition

Introducing Ratios – Challenge Edition

Ratios

Ratios

Ratios

Ratios

Unit 2 - Ratios

Unit 2 - Ratios

Mr. Landrum - Unit 2  Introducing Ratios Quiz 2

Mr. Landrum - Unit 2 Introducing Ratios Quiz 2

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2C

+1

Standards-aligned

Created by

Avery Landrum

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school cafeteria serves apples and bananas in a ratio of 3:5. If 135 pieces of fruit are served in total, how many of them are bananas?

81

45

54

60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An art class uses blue, red, and yellow paint in a ratio of 6:2:4. If the class used 60 total cups of paint, how many cups were red?

10

12

16

8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bag contains black and white marbles in a ratio of 5:7. If there are 48 white marbles, how many total marbles are in the bag?

82

120

108

84

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Carlos read 18 pages in 12 minutes. If he continues reading at the same rate, how many pages will he read in 1 hour?

75

90

85

100

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A juice recipe requires 2 cups of orange juice for every 3 cups of water. If you have 20 cups of water, how much orange juice will you need to maintain the ratio?

10

12

13 ⅓

15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At a zoo, the ratio of lions to tigers is 4:9. If there are 104 total animals, how many are lions?

32

40

36

28

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Every 5 pencils cost $3.75. What is the cost per pencil?

$0.60

$0.65

$0.70

$0.75

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?