A landscaper charges each customer a flat rate of $150 to develop a plan for the landscaping of an outdoor space. The landscaper also charges $22.50 for each hour of manual labor invested in the landscaping. Write an equation to represent the relationship between the number of hours of manual labor, x, and the total cost, y, for the customer to plan and landscape an outdoor space.
SOL QUIZ 5 (Prob/Stats, Patterns, Functions, Algebra)

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Colette Retrosi
Used 3+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
y = 22.5x + 150
y = 150x + 22.5
y = 172.5x
150y = 22.5x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What value of x satisfies −3(x + 4) = 2x + 8?
−4
−4/5
4/5
4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jane and Camila were asked to solve the equation
2x − 4 = 2(−5x + 1). They believe the answer is x = 1/2.
Their teacher asked them to both confirm their solution. Their work is shown.
Which statement is the most accurate about their work?
Jane correctly confirmed her solution by double-checking her work and re-solving the problem.
Jane correctly confirmed her solution by replacing the variable with her solution and proving equivalency.
Camila correctly confirmed her solution by double-checking her work and re-solving the problem.
Camila correctly confirmed her solution by replacing the variable with her solution and proving equivalency.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which verbal situation can be represented by the following equation?
4(x + 6) + 15 = 55
Mia and her 3 friends went to a movie. Each person paid for 6 tickets plus $1 for snacks. The group also bought a large popcorn for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
Mia and her 3 friends went to a movie. Each person paid for 1 ticket plus $6 for snacks. The group also bought a pizza for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
Mia and her 4 friends went to a movie. Each person paid for 1 ticket plus $6 for snacks. The group also bought a pizza for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
Mia and her 4 friends went to a movie. Each person paid for 6 tickets plus $1 for snacks. The group also bought a drink for $15. The total was $55. How much did each ticket cost?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Liam spent $30 on the items included in three gift bags. Each gift bag contains a toy that costs $8.00 and two candy bars. What is the cost of each candy bar?
$2.00
$3.50
$1.00
$5.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the solution to 22 ≥ 5(x − 2) + 3x?
4 ≤ x
16 ≥ x
16 ≤ x
4 ≥ x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which graph best describes the solution set for 6.5x + 9 ≤ 4.5x + 7?
[Graph A]
[Graph B]
[Graph C]
[Graph D]
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Solving and Graphing Animal and Money Problems

Quiz
•
6th Grade - University
9 questions
Solving Real-World Problems: Variables & Substitution

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Solving Real-World Problems with Systems of Equations

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Graphing and Analyzing Systems of Equations in Real Life

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Math 7 Ext SOL Mini Quiz 5 Solving Equations and Inequalities

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Real-World Problems with Systems of Equations

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
7th Grade: Solving Equations & Interpreting Solutions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving Systems of Equations: Context & Variables Challenge

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade