A pack of 8 batteries costs $6.40. What is the unit rate per battery?
Mr. Landrum Unit Rates and Percentages Quiz 2

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Avery Landrum
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$0.75
$0.80
$0.70
$0.85
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Marcus ran 4 miles in 32 minutes. At this rate, how many minutes does it take to run 1 mile?
7
8
9
10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A dress that originally cost $60 is now 25% off. What is the sale price?
$45
$50
$40
$55
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 28 red marbles and 72 total marbles. What percent of the marbles are red?
28%
35%
40%
25%
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gallon of gas costs $3.50. How much will 5 gallons cost?
$17.50
$15.50
$16.50
$18.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Janelle scored 42 out of 60 on a quiz. What percent did she score?
60%
70%
75%
80%
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pair of shoes increased in price from $80 to $100. What was the percent increase?
20%
25%
30%
15%
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios. Rates and Percents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Percent of Change: Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PERCENTS

Quiz
•
5th - 9th Grade
10 questions
Math Bowl Practice

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Percent Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Percent Change

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Tax, Interest, Commision, and Percent Change

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Fractions-Decimals-Percents Quiz

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade