Mr. Landrum Understanding Unit Rates and Percentages Quiz 3

Mr. Landrum Understanding Unit Rates and Percentages Quiz 3

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

Mr. Landrum Understanding Unit Rates and Percentages Quiz 3

Mr. Landrum Understanding Unit Rates and Percentages Quiz 3

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Avery Landrum

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of 6 granola bars costs \$4.50. What is the unit rate (cost per granola bar)?

\$0.60

\$0.65

\$0.75

\$0.80

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bike travels 84 miles in 3 hours. What is the speed in miles per hour?

27

28

30

21

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Out of 120 students, 90 brought lunch from home. What percent of students brought lunch from home?

65%

70%

75%

80%

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 5-pound bag of flour costs \$7.50. What is the price per pound?

\$1.25

\$1.50

\$1.75

\$2.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is 40% of 90?

36

38

42

36

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A student read 54 pages in 45 minutes. At this rate, how many pages does the student read per minute?

1.1

1.2

1.25

1.3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A water bottle holds 24 ounces and costs \$3.60. What is the cost per ounce?

\$0.10

\$0.12

\$0.15

\$0.16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?