Mr. Landrum Understanding Unit Rates and Percentages Quiz 3

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Avery Landrum
Used 8+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pack of 6 granola bars costs \$4.50. What is the unit rate (cost per granola bar)?
\$0.60
\$0.65
\$0.75
\$0.80
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike travels 84 miles in 3 hours. What is the speed in miles per hour?
27
28
30
21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Out of 120 students, 90 brought lunch from home. What percent of students brought lunch from home?
65%
70%
75%
80%
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 5-pound bag of flour costs \$7.50. What is the price per pound?
\$1.25
\$1.50
\$1.75
\$2.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is 40% of 90?
36
38
42
36
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A student read 54 pages in 45 minutes. At this rate, how many pages does the student read per minute?
1.1
1.2
1.25
1.3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A water bottle holds 24 ounces and costs \$3.60. What is the cost per ounce?
\$0.10
\$0.12
\$0.15
\$0.16
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Decimal Word Problems (VA SOL 6.5c)

Quiz
•
5th - 6th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Sales Tax, Discounts, and Markups

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiply and Divide Decimals and Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
21 questions
Estimating Products of Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Simple Interest, Taxes, Tips, and Commissions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Multiply Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade