Envision Math 6th Grade Review Topics 5 & 6

Envision Math 6th Grade Review Topics 5 & 6

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Basic Ratios

Basic Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

19 Qs

Understanding Ratios Practice

Understanding Ratios Practice

6th Grade

18 Qs

OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6

OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6

6th Grade

20 Qs

Introduction to Ratios

Introduction to Ratios

6th Grade

13 Qs

Intro to Ratios Review

Intro to Ratios Review

7th Grade

20 Qs

6th Grade Milestone - Ratios

6th Grade Milestone - Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios (6th Grade)

Ratios (6th Grade)

6th Grade

17 Qs

Envision Math 6th Grade Review Topics 5 & 6

Envision Math 6th Grade Review Topics 5 & 6

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Stacey Oscar

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the ratio of 8 apples to 12 oranges in simplest form?

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

If a car travels 180 miles in 3 hours, what is its unit rate in miles per hour?

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 5:20 in simplest form?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of sugar for every 5 cups of flour. What is the ratio of sugar to flour?

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

What percent of 50 is 10?

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

If a shirt originally costs $40 and is on sale for 25% off, what is the sale price?

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit rate for 24 pencils in 6 boxes?

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?