Final Exam Review Sheet #5

Quiz
•
Business
•
10th Grade
•
Easy
W. Gahan
Used 2+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$224.50
$225.00
$226.00
$223.99
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate the total purchase price (Sale + Sales Tax). A printer costs $159.99, and the sales tax rate is 5.5%. What is the total?
$167.99
$168.79
$169.99
$168.99
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A customer buys $2,450 worth of furniture. If the state tax rate is 4.5% and city tax rate is 2%, what is the total sales tax due?
$158.25
$159.25
$160.25
$157.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Calculate unit pricing: A 15-pack of paper towels costs $23.85. What is the unit price per roll rounded to the nearest cent?
$1.57
$1.58
$1.59
$1.60
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$915.90
$955.90
$965.90
$905.90
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$396.11
$398.11
$397.11
$399.11
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$518.90
$521.90
$519.90
$520.90
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Financial Planning Vocabulary Test

Quiz
•
7th - 12th Grade
17 questions
BTEC L3 Business - Cash Flow Forecasting

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Reading a Pay Stub Practice

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
5.01 & 5.02 Accounting Quiz

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Pay Stub Activity

Quiz
•
10th - 12th Grade
16 questions
Unit 4: Credit Card Costs

Quiz
•
9th - 12th Grade
25 questions
BM Final Exam Review Sheet #2

Quiz
•
10th Grade
24 questions
Costs and terminology

Quiz
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Business
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Lab Safety and Lab Equipment

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Getting to know YOU icebreaker activity!

Quiz
•
6th - 12th Grade
18 questions
Characteristics of Living Things

Quiz
•
9th - 10th Grade
12 questions
Macromolecules

Lesson
•
9th - 12th Grade