Understanding Proportional Relationships
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Melissa Embrick
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels at a constant speed. The table below shows the distance traveled over time.
What is the constant rate of change for the car's travel?
30 miles per hour
60 miles per hour
90 miles per hour
120 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a store sells 5 notebooks for $12.50, what is the unit rate per notebook?
$1.50
$2.00
$2.50
$3.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt originally costs 40. It is now on sale for 30. What is the percent decrease in the price?
15%
20%
25%
30%
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Given the proportional relationship y = 7x, what is the constant of proportionality?
1
7
x
y
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 inch equals 2.54 centimeters, how many centimeters are in 12 inches?
24.5 cm
30.48 cm
32.48 cm
36.48 cm
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph of a proportional relationship passes through the points (0, 0) and (4, 10). What is the constant rate of change?
2
2.5
4
10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe uses 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. What is the unit rate of flour to sugar?
1.5 cups of flour per cup of sugar
2 cups of flour per cup of sugar
2.5 cups of flour per cup of sugar
3 cups of flour per cup of sugar
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Test 4.3: Transformations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
KCS Number Quiz 5
Quiz
•
KG - Professional Dev...
20 questions
Math Placement Test
Quiz
•
7th Grade
18 questions
MATHEMATICS FORM 2- PART 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Cubic volume
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
