Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. ...
  5. 5.2 Unit Rates Practice

5.2 Unit Rates Practice

Authored by Andrew Woods

Mathematics

7th Grade

CCSS covered

Used 5+ times

5.2 Unit Rates Practice
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Unit rates is almost always found by?

Adding
Subtracting
Multiplying
Dividing

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which phrase is NOT associated with unit rate?

miles per gallon
Words per minute
Cost for 1 item
Cost for 10 items

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Six bottles of soda cost $5.70

Find the cost per bottle.

$9.50
$0.95
$1.14
$1.05

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Beth rode her bicycle 9 miles for 2 hours.

Find her average miles per hour.

18 mph
3 mph
4.5 mph
45 mph
22 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ann bought 6 books for $72

Find the average price per book.

$12
$0.83
$8.30
$15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You pay $3.36 for a 14 minute phone call.

What is the unit rate?

$0.24 per minute
$0.38 per minute
$0.14 per minute
$0.03 per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate for the situation.

Earn $92 in 8 hours.

$92 per 8 hours
$11.50 per hour
$92 per hour
$11.50 per 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?