What is the unit rate of money collected per sweatshirt sold?

Exploring Ratios and Rates in 6th Grade Math

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Aiden Montgomery
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$10 per sweatshirt
$15 per sweatshirt
$20 per sweatshirt
$25 per sweatshirt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 sweatshirts are sold, how much money is collected?
$120
$140
$100
$80
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you graph the information from the table?
Plot the number of sweatshirts sold on the x-axis and money collected on the y-axis
Plot the number of sweatshirts sold on the y-axis and money collected on the x-axis
Plot both values on the x-axis
Plot both values on the y-axis
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why are the points on the graph not connected?
Because the data points are not related
Because the points are too far apart
Because it doesn't make sense to sell half of a sweatshirt
Because the graph is incomplete
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much money would be collected if 24 sweatshirts were sold?
$480
$540
$420
$360
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of distance traveled per hour if Mindy drives 55 miles in one hour?
55 miles per hour
50 miles per hour
65 miles per hour
60 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How far would Mindy travel in 6 hours at the same rate?
330 miles
390 miles
360 miles
300 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Equations and Inequalities by Graphing

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Unit Rates and Graph Interpretation

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Graphing and Analyzing Data Concepts

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Distance, Rate, and Ratio Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Clothing Vocabulary and Present Progressive Practice

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Linear Relationships for 7th Grade STAAR

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Graphing Proportional Relationships in 7th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade