
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned

Lucas Foster
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a proportional relationship?
Quantities with varying ratios
Quantities with a constant ratio or unit rate
Quantities that are always equal
Quantities that cannot be compared
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a non-proportional relationship?
Quantities that cannot be compared
Quantities with a constant ratio
Quantities with a varying ratio
Quantities that are always equal
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you determine if a table of values is proportional?
By finding the unit rate for each column and comparing them
By subtracting the values in each column
By adding the values in each column
By multiplying the values in each column
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In Example 1, what is the unit rate for reading 50 pages in 2 hours?
20 pages per hour
25 pages per hour
30 pages per hour
15 pages per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost to play laser tag for 1 hour including the entry fee?
$20
$15
$10
$25
Tags
CCSS.5.OA.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost to play laser tag for 2 hours including the entry fee?
$30
$25
$15
$20
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for playing laser tag for 3 hours?
$10 per hour
$11.67 per hour
$12.50 per hour
$15 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Rational Expressions in M7 4 3 kz

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Unit Rates Through Examples

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional vs Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Constant Rate of Change Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Proportional vs Non-Proportional Relationships Explained

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring the Constant of Proportionality in Tables

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Polynomials

Quiz
•
9th Grade
20 questions
1.1 (a) Classifying Polynomials

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade