Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Lucas Foster

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a proportional relationship?

Quantities with varying ratios

Quantities with a constant ratio or unit rate

Quantities that are always equal

Quantities that cannot be compared

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a non-proportional relationship?

Quantities that cannot be compared

Quantities with a constant ratio

Quantities with a varying ratio

Quantities that are always equal

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you determine if a table of values is proportional?

By finding the unit rate for each column and comparing them

By subtracting the values in each column

By adding the values in each column

By multiplying the values in each column

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In Example 1, what is the unit rate for reading 50 pages in 2 hours?

20 pages per hour

25 pages per hour

30 pages per hour

15 pages per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the cost to play laser tag for 1 hour including the entry fee?

$20

$15

$10

$25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost to play laser tag for 2 hours including the entry fee?

$30

$25

$15

$20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for playing laser tag for 3 hours?

$10 per hour

$11.67 per hour

$12.50 per hour

$15 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?