
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned

Aiden Montgomery
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What defines a proportional relationship between two quantities?
A constant difference
A constant ratio or unit rate
A variable difference
A variable ratio
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost of 3 pizzas is $24, what is the cost of 5 pizzas?
$32
$16
$40
$24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 60 miles in 1 hour?
60 miles per hour
120 miles per hour
90 miles per hour
30 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a driver travels 120 miles in 2 hours, what is the average speed?
30 miles per hour
120 miles per hour
60 miles per hour
90 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Andrew earns $18 per hour for mowing lawns. If he works for 4 hours, how much does he earn?
$54
$72
$36
$18
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Uptown Tickets charges $7 per ticket plus a $3 processing fee per order. What is the cost for 2 tickets?
$20
$17
$14
$10
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the fruit punch example, what is the unit rate of sugar to mix for 1 envelope?
1 cup of sugar
1/2 cup of sugar
2 cups of sugar
1/4 cup of sugar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Exploring Unit Rates in Math 7

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Graphs

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships in 8th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Conversion of Units: Miles per Hour to Feet per Second

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates and Rate Tables

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Their Relationship to Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade