What defines a proportional relationship between two quantities?

Exploring Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Aiden Montgomery
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A constant difference
A constant ratio or unit rate
A variable difference
A variable ratio
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the cost of 3 pizzas is $24, what is the cost of 5 pizzas?
$32
$16
$40
$24
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 60 miles in 1 hour?
60 miles per hour
120 miles per hour
90 miles per hour
30 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a driver travels 120 miles in 2 hours, what is the average speed?
30 miles per hour
120 miles per hour
60 miles per hour
90 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Andrew earns $18 per hour for mowing lawns. If he works for 4 hours, how much does he earn?
$54
$72
$36
$18
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Uptown Tickets charges $7 per ticket plus a $3 processing fee per order. What is the cost for 2 tickets?
$20
$17
$14
$10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the fruit punch example, what is the unit rate of sugar to mix for 1 envelope?
1 cup of sugar
1/2 cup of sugar
2 cups of sugar
1/4 cup of sugar
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships in Tables

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Simplifying Complex Fractions and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Constants of Proportionality

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates in Real-World Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Unit Rates and Ratios: A Comprehensive Review

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade