
Applying Operations with Rational Numbers in 6th Grade Math

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned

Emma Peterson
Used 2+ times
FREE Resource
Standards-aligned
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Naomi earned $54 in two days by mowing lawns, working 2.5 hours on the first day and 4.25 hours on the second day, how much did she earn per hour?
$8
$7
$9
$6
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Casey buys 6.2 yards of blue fabric and 5.4 yards of red fabric for a total of $58. What is the cost per yard?
$4
$7
$5
$6
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ross got half of the parts of a question correct on a test worth 37.5 points. How many points did he receive?
18.25
18.75
19
18.5
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Charles paid for three-fifths of a pizza bill that was $14.50. How much did he pay?
$9.00
$8.90
$8.70
$8.50
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bob drove five-sevenths of a 188.3-mile road trip. How many miles did he drive?
135.5
137.5
134.5
136.5
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The winner of a raffle will receive three-fourths of the $530.40 raised. How much money will the winner get?
$397.80
$400.80
$398.80
$399.80
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Genesia has 8.75 gallons of paint and wants to use two-fifths of it for her living room. How many gallons will she use?
3.75
3.5
4.0
3.25
Tags
CCSS.4.NF.B.4B
CCSS.4.NF.B.4C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Decimal Multiplication Word Problems Challenge

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Interpreting Slope and Y-Intercept in Real-World Contexts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Two-Step Equation Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving 2-Step Inequalities from Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
EOG Review: Mastering Number Sense Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Simple Interest Concepts

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Estimating Sums and Differences with Decimals

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade