If Naomi earned $54 in two days by mowing lawns, working 2.5 hours on the first day and 4.25 hours on the second day, how much did she earn per hour?

Applying Operations with Rational Numbers in 6th Grade Math

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Emma Peterson
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$8
$7
$9
$6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Casey buys 6.2 yards of blue fabric and 5.4 yards of red fabric for a total of $58. What is the cost per yard?
$4
$7
$5
$6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ross got half of the parts of a question correct on a test worth 37.5 points. How many points did he receive?
18.25
18.75
19
18.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Charles paid for three-fifths of a pizza bill that was $14.50. How much did he pay?
$9.00
$8.90
$8.70
$8.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bob drove five-sevenths of a 188.3-mile road trip. How many miles did he drive?
135.5
137.5
134.5
136.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The winner of a raffle will receive three-fourths of the $530.40 raised. How much money will the winner get?
$397.80
$400.80
$398.80
$399.80
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Genesia has 8.75 gallons of paint and wants to use two-fifths of it for her living room. How many gallons will she use?
3.75
3.5
4.0
3.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Equal Groups in Saxon Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Adding and Subtracting Rational Expressions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Solving Two-Step and Multi-Step Equations in Real Life

Interactive video
•
6th - 10th Grade
6 questions
Exploring Currency Combinations in Word Problems

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Tape Diagrams and Equations in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Adding and Subtracting Decimals Explained

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade