Applying Operations with Rational Numbers in 6th Grade Math

Applying Operations with Rational Numbers in 6th Grade Math

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Emma Peterson

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Naomi earned $54 in two days by mowing lawns, working 2.5 hours on the first day and 4.25 hours on the second day, how much did she earn per hour?

$8

$7

$9

$6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Casey buys 6.2 yards of blue fabric and 5.4 yards of red fabric for a total of $58. What is the cost per yard?

$4

$7

$5

$6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ross got half of the parts of a question correct on a test worth 37.5 points. How many points did he receive?

18.25

18.75

19

18.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Charles paid for three-fifths of a pizza bill that was $14.50. How much did he pay?

$9.00

$8.90

$8.70

$8.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bob drove five-sevenths of a 188.3-mile road trip. How many miles did he drive?

135.5

137.5

134.5

136.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The winner of a raffle will receive three-fourths of the $530.40 raised. How much money will the winner get?

$397.80

$400.80

$398.80

$399.80

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Genesia has 8.75 gallons of paint and wants to use two-fifths of it for her living room. How many gallons will she use?

3.75

3.5

4.0

3.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?